Στην 5η θέση η 17χρονη Μαρκέλλα

Αγωνιστικές υποχρεώσεις για την αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στο ταεκβοντό – Στην 5η θέση τερμάτισε η Μαρκέλλα Τέγγερη, η οποία ηττήθηκε από την κορυφαία Τουρκάλα και φαβορί της κατηγορίας

Αγωνιστική δράση είχε η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν της Αλγερίας και στο ταεκβοντό με δύο αθλήτριες και έναν αθλητή να συμμετέχουν. Πολύ καλή εμφάνιση είχε η 17χρονη Μαρκέλλα Τέγγερη στα -57kg.  Στη φάση των «16» νίκησε την Αλγερινή Ζεγκάν με σκορ 26-6, όμως στην φάση των «8» έχασε 22-2 από την Τουρκάλα Ιλγκούν, η οποία είναι η κορυφαία της κατηγορίας, καθώς κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες και χρυσό μετάλλιο στο τελευταίο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Δεν τα κατάφερε η Κυριακή και ο Ιωάννης

Ακόμη μία αθλήτρια και ένας αθλητής μας αγωνίστηκαν στο ταεκβοντό. Η Κυριακή Κουττούκη στα -49kg πέρασε απευθείας στα προημιτελικά και έχασε εκεί από την Αιγύπτια Ελχοσέιν 12-3. Ο Ιωάννης Πιλαβάκης στα -68kg έχασε στους «16» από τον Αλβανό Τσάνι 26-24. Έτσι ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της αποστολής μας στο ταεκβοντό.

ΤΟΥ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΥ ΚΟΕ-ΕΑΚ: Θεόδωρου Τσιολάκη

Φωτογραφίες: Ραφαέλλος Μαρκιτανής