«Άγγιξε» τον Τίτλο η Ομόνοια

Η Ομόνοια «άγγιξε» τον Τίτλο 2022-2023. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στον πρώτο Τελικό του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 1-3 σετ σε 110’ και προηγείται με 3-0 στις νίκες, θέλοντας άλλη μια για να κατακτήσει το 7ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Αντίθετα, ο ΑΠΟΕΛ έχασε παρά την πολύ καλή του προσπάθεια και η  κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά από 38 χρόνια είναι πάρα πολύ δύσκολη, αφού χρειάζεται τέσσερεις σερί νίκες. Ο επόμενος Τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή 03 Μαρτίου στις 20:00 στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο πρώτο σετ με την Ομόνοια να επικρατεί 26-28 σε 28’ και να προηγείται 10-1 σετ. O AΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 12-04 ελέγχοντας το σετ. Οι «τριφυλλοφόροι» όμως αντέδρασαν και μείωσαν 16-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε τα κεκτημένα 23-17 και επικράτησε 25-17 σε 26’ ισοφαρίζοντας 1-1 τον Τελικό.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν με νταμπλ –σκορ με την έναρξη του τρίτου σετ 06-03 βάζοντας πίεση στην Ομόνοια. Η Ομόνοια προηγήθηκε 10-11, αλλά ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 13-13 και προηγήθηκε 15-14. Ο αγώνας συνεχίστηκε να είναι ντέρμπι και η Ομόνοια προηγήθηκε 21-22 και επικράτησε 23-25 σε 29’ και προηγήθηκε 1-2 σετ.

Η Ομόνοια προηγήθηκε 00-04 στο τέταρτο σετ  και έβαλε βάσεις νίκης. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στο -3 05-08 και 08-10 με τους «πράσινους» να αυξήσουν στους πέντε πόντους  08-13. Η ομάδα του Μέλκα δεν άφησε τους παίκτες του Σάββα Σάββα να ξεφύγουν και μείωσαν στον πόντο 15-16. Οι «πράσινοι» διατηρούσαν το προβάδισμα 17-19. Στο φινάλε του σετ έγινε μεγάλο ντέρμπι με την Ομόνοια να επικρατεί 22-25 σε 27’ και να κερδίζει με 1-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ):Madei, Xρυσοστόμου, Ευσταθίου, Vanags, Αποστόλου, Uuscari – Λίμπερο: Παντελή. – Λίμπερο: Αντωνιάδης, Βερέϊς

OMONOIA (Σ.ΣΑΒΒΑ): Αntipkin, Godoi, Πετρακκίδης, Αλεξίου, Dvorranen, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Λοϊζου, Μαυρομμάτης.