Νίκες για Property Gallery Απόλλων, Robo Markets AΕΛ, Ανόρθωση και Lemesos Volleyball

Διαβάστε πιο κάτω τα ρεπορτάζ για τους αγώνες βόλεϊ γυναικών.

Αναλυτικά:

«Καθάρισε» η Robo Markets AΕΛ

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ 3-0  (25-19, 25-16 25-21)

H Robo Markets ΑΕΛ ολοκλήρωσε με τρίποντο την ημερολογιακή χρονιά 2022. Οι «γαλαζοκίτρινες» επικράτησαν στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» του Δικέφαλου Γερίου με 3-0 σετ σε 73’ και βρίσκεται με το πέρας της 9ης αγωνιστικής στην 3η θέση με 20 βαθμούς. O Δικέφαλος δέχθηκε την 9η του ήττα και είναι στην 8η θέση με 1 πόντο.

Η Robo Markets ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 14-09. Ο Δικέφαλος Γ. κατάφερε να μειώσει στο -4 17-13. Οι «γαλαζοκίτρινες» επικράτησαν 25-19 και προηγήθηκαν με 1-0 σετ.

Δυνατό μπάσιμο έκανε η Robo Markets ΑΕΛ στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 10-05 και 14-08.. Οι Λεμεσιανές διατήρησαν τα υπέρ τους δεδομένα 21-15 για να επικρατήσει 25-16 και να αυξήσει σε 2-0 σετ.

Με νταμπλ- σκορ άρχισε η Robo Markets ΑΕΛ στο τρίτο σετ αφού πριοηγήθηκε 10-05. Ο Δικέφαλος έκανε προσπάθεια και μείωσε 12-09. Το σετ ήταν ανταγωνιστικό με τις «γαλαζοκίτρινες» να έχουν το υπέρ τους +3 15-12. H Robo Markets ΑΕΛ διατήρησε τα ηνία του σετ και επικράτησε με 25-21 κατακτώντας τη νίκη με 3-0 σετ.

Εμφαντικό τρίποντο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 (15-25, 18-25,16-25)

Την όγδοη του νίκη σε 8 αγώνες πέτυχε ο Property Gallery Απόλλων. Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022 στην 9η και τελευταία αγωνιστική του 2022 επικράτησε στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου της Νέας Σαλαμίνας με 0-3 σετ. Η Νέα Σαλαμίνα δέχθηκε την ήττα αλλά μένει σε ακτίνα τετράδας/

Ο Property Gallery Απόλλων έστειλε μηνύματα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 05-10. Οι «γαλάζιες» δημιούργησαν νταμπλ – σκορ 07-14. Οι Λεμεσιανές ξέφυγαν με 10 πόντους 13-23 και κέρδισαν 15-25 για να προηγηθούν 0-1 σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 09-03. Οι «ερυθρόλευκες» αύξησαν σε 13-04 στη συνέχεια. Με σερί 00-10 ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 13-14. Oι «γαλάζιες» ξέφυγαν με 17-23 και επικράτησε 18-25 και αύξησε σε 0-2 σετ.

O Property Gallery Απόλλων δεν είχε διάθεση να ρισκάρει στο τρίτο σετ και δημιούργησε διαφορά επτά πόντων 07-14. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη έλεγχε την ροή του σετ 13-18.  Η ομάδα της Λεμεσού τελικά επικράτησε με 16-25 και πήρε το τρίποντο.

Πήρε το ντέρμπι έμεινε στην πρωτιά

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 1-3 (16-25, 25-27,25-19,23-25)

Μεγάλο ντέρμπι έγινε  στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» Αθλητικό Κέντρο την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής  τελευταίας για το 2022 στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η Ολυμπιάδα Ν. επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας με 1-3 σετ της Ανορθώσεως σε 108’. Το σημαντικό για την ομάδα του Γιάννη Νικολάκη ήταν ότι επανήλθε στις νίκες μετά την ήττα από τον Property Gallery Απόλλων το Σάββατο και παρέμεινε στην 1η θέση  στη διακοπή για τις γιορτές.

Η Ανόρθωσις ήταν πολύ βελτιωμένη σε σχέση με προηγούμενους αγώνες αλλά στο δεύτερο και τέταρτο σετ που είχε το προβάδισμα δεν κατάφερε να τα τελειώσει και έχασε. Η Ανόρθωσις βρίσκεται στην 6η θέση στο φινάλε του 2022.

Η Ολυμπιάδα Ν. μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 14-07. Η ομάδα της Νεάπολης συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ 11-19.  Η Ολυμπιάδα ξέφυγε 14-22 για να κερδίσει 16-25 και να προηγηθεί με 0-1 σετ.

Iσορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ, αλλά η Ανόρθωσις πήρε μια σεβαστή διαφορά 08-04. Η «Μεγάλη Κυρία» συνέχισε να είναι καλύτερη και αύξησε σε 11-05. Η Ανόρθωσις δημιούργησε ντάμπλ –σκορ 14-07. Η Ολυμπιάδα σταδιακά μείωσε τη διαφορά στο -5 16-11 αλλά η Ανόρθωση ξέφυγε 21-12. Με εκπληκτικό νεμαράζ η Ολυμπιάδα έφερε το σετ στα ίσια 24-24 και κέρδισε 25-27 για να αυξήσει σε 0-2 σετ.

Η Ανόρθωσις έκανε εκ νέου δυνατό μπάσιμο στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 08-03 και διατηρούσε το +5 12-07 το οποίο εν μέρει αύξησε στο 19-13. Η «Μεγάλη Κυρία» έμεινε ζωντανή στον αγώνα αφού επικράτησε 25-19 και μείωσε σε 1-2 σετ.

Η «Μεγάλη Κυρία» έκανε καλό ξεκίνημα και στο τέταρτο σετ 08-03 και  διατηρούσε το σταθερό προβάδισμά της 11-05. Η Ολυμπιάδα Ν. βελτίωσε την απόδοσή της μειώνοντας σε 12-08. Η Ανόρθωσις παρά την πίεση της Ολυμπιάδας διατηρούσε το ισχνό προβάδισμα 19-17 και 21-19. H ομάδα του Γ. Νικολάκη σε ένα κρίσιμο σημείο ισοφάρισε 21-21 ενώ ανέτρεψε τα δεδομένα και κέρδισε 23-25 κατακτώντας τη νίκη με 1-3 σετ.

«Ροζ» ανατροπή στην Πάφο

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΑΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ – LEMESOS VOLLEYBALL  2-3  (25-23, 26-24, 26-28, 15-25, 13-15)

Με ανστροπή επικράτησε η Lemesos Volleyball στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» στην Πάφο του ‘Aρη Πολεμίου στην 9η αγωνιστική, τελευταία του 2022 στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Μετά από ένα εξαιρετικό αγώνα με εναλλαγές και ποιότητα οι «ροζ» ανέτρεψαν το 0-2 και πήραν ένα σημαντικό τρίποντο με 2-3 σε 139’ (2 ώρες και 31’) και βρίσκονται στην 5η θέση με 11 βαθμούς. Ο Άρης Πολεμίου που τον Δεκέμβριο… άλλαξε επίπεδο προηγήθηκε 2-0 αλλά δεν ευτύχησε να πάρει το τρίποντο. Ωστόσο, πήρε ένα πολύτιμο βαθμό ενόψει της συνέχειας το 2023.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα από τις δυο ομάδες  στο πρώτο σετ. Ο Άρης βρέθηκε να προηγείται, αλλά η Lemesos Volleyball προηγήθηκε 13-15. To σετ έφθασε στην «κόψη του ξυραφιού» με τον Άρη να επικρατεί 25-23 και να προηγείται με 1-0.

Ισόπαλες ήταν οι δυο ομάδες στο δεύτερο σετ 06-06 και 09-09 σε ένα πολύ κλειστό σετ. Ο Άρης Π. πήρε προβάδισμα δυο πόντων 15-13 με το σετ να διεκδικείται και από τις δυο ομάδες. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν 22-18 και τελικά επικράτησε στο σετ με 26-24 και προηγήθηκε με 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Γ. Χαραλάμπους έκτισε μια καλή διαφορά 14-10. Η ομάδα του Πολεμίου διατήρησε το προβάδισμα 21-19. H Lemesos Volleyball ισοφάρισε 22-22 και το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με τις «ροζ» να επικρατούν 26-28 και να μειώνουν σε 1-2 σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν. Η Lemesos Volleyball κατάφερε να προηγηθεί 08-13, ενώ αύξησε στους έξι πόντους 10-16. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 15-25 και ισοφάρισε τον αγώνα 2-2 σετ.

Στο τάϊ μπρέικ η Lemesos Volleyball προηγήθηκε 04-06 και 06-10.Το πέμπτο σετ ήταν συγκλονιστικό με τον Άρη να μειώνει στον πόντο 13-14, αλλά τις «ροζ» να εξασφαλίζουν τον πόντο και να επικρατούν με 2-3 σετ.