Στον τελικό και ολοταχώς για τρεμπλ η Ολυμπιάδα Ν.

Κέρδισε στη Λεμεσό και στον επαναληπτικό ημιτελικό τον Property Gallery Απόλλων

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 2-3  (25-23, 22-25, 20-25, 25-14, 08-15)

Η Ολυμπιάδα Ν. προκρίθηκε στον Τελικό Κυπέλλου Α Κατηγορίας Γυναικών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» με δεύτερη νίκη επί του Property Gallery Απόλλων την Τετάρτη του Πάσχα με 2-3 στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» σε 116’. Η Ολυμπιάδα που θα κυνηγήσει το τρεμπλ στον Τελικό της Τρίτης 25 Απριλίου 2023 και  το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία της.

Ο Property Gallery Απόλλων στην έδρα του προηγήθηκε, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα του πρώτου αγώνα και αποκλείστηκε.

O Property Gallery Απόλλων πήρε το πρώτο σετ με 25-23 σε 26’ και προηγήθηκε 1-0 σετ σε ένα πολύ κλειστό ντέρμπι.

Οι πρωταθλήτριες στο δεύτερο σετ ήταν καλύτερες μετά τα αρχικά στάδια και προηγήθηκαν 15-18.  Παρά την πίεση του Property Gallery Απόλλων που μείωσε στον πόντο 21-22, η Ολυμπιάδα πήρε το σετ με 22-25 και ισοφάρισε σε 30’ 1-1 .

Η Ολυμπιάδα έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 00-04. O Property Gallery Απόλλων όμως αντέδρασε και ισοφάρισε 06-06. Η Ολυμπιάδα βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί 06-09. Οι πρωταθλήτριες διατηρούσαν το προβάδισμα 14-17, αλλά η Ολυμπιάδα ξέφυγε 15-20 δείχνοντας ικανή να τελειώσει την πρόκριση στον Τελικό. Η ομάδα του Fongel επικράτησε με 20-25 σε 30’, προηγήθηκε με  1-2 και πήρε την πρόκριση στον Τελικό.

Στο τέταρτο σετ ο Property Gallery Απόλλων μακριά από το άγχος της πρόκρισης προηγήθηκε 04-02 και παρά την ισοφάριση της Ολυμπιάδας 04-04 δημιούργησε νταμπλ – σκορ 08-04. Οι Λεμεσιανές ξέφυγαν 13-07 και διατήρησε το προβάδισμα 17-12. Οι Λεμεσιανές ξέφυγαν 20-13 και επικράτησαν 25-14 σε 16’.

Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 02-04 και 05-10 και 06-12  στο τάι – μπρέικ βάζοντας βάσεις νίκης. Οι πρωταθλήτριες επικράτησαν με 08-15 σε 14’ και πήραν τη νίκη με 2-3 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Nogueras, Enneking, Ιορδάνους, Lavruk, Stalzer, Λάμπρου – Λίμπερο: Δαϋίδ, Ζακχαίου – Αλλαγές: Z. Kωνσταντοπούλου, Χατζηκωνστάντα, Bliznacova.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(P.FONGEL): Ηudima, Ριαλά, Κωνσταντίνου, Ζεμπύλα, Drodz, Vigaars – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου – Αλλαγές: Μανίταρου, Παταρίδου, Νικολάου, Donchuk, Λεωνίδου.

Διαιτητές: Δ. Κουκούνης –Μ. Αντώρκας