Ανακάλυψαν μετά από δέκα χρόνια ότι ήταν ντοπαρισμένη και της πήραν πίσω το χρυσό!

Κάλιο αργά παρά ποτέ λέει ο σοφός λαός, κάτι που φαίνεται πως αποδεικνύεται κα έμπρακτα στον παγκόσμιο αθλητισμό. Και αυτό γιατί η Ρωσίδα Νατάλια Αντιούκχ αποδείχθηκε με 10 χρόνια καθυστέρηση ότι τελικά ήταν ντοπαρισμένη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012, με αποτέλεσμα να της αφαιρεθεί το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο που κατέκτησε στα 400 μέτρα με εμπόδια.

Μετά από 10 ολόκληρα χρόνια η Ρωσίδα θα πρέπει να δώσει πίσω το ολυμπιακό της μετάλλιο. Στα 41 της χρόνια πλέον, η Νατάλια Αντιούκχ εκτίει από πέρυσι (2021) ποινή αποκλεισμού 4 χρόνων για χρήση απαγορευμένων ουσιών. Όπως αποδεικνύεται, αυτό δεν ήταν κάτι που απλώς συνέβη τα τελευταία χρόνια. Όπως γνωστοποίησε η “Athletics Integrity Unit” (AIU), έπειτα από εξέταση που έγινε σε δείγμα της Αντιούκχ βρέθηκε ότι ήταν ντοπαρισμένη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 στο Λονδίνο. Αποτέλεσμα ήταν να της αφαιρεθεί το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο που κατέκτησε, κάτι που αυτόματα αλλάζει και τις θέσεις του βάθρου.

Το εύλογο είναι πως η Ρωσίδα ναι μεν θα επιστρέψει το μετάλλιο , όμως αυτό θα δοθεί εκ νέου στην αμέσως επόμενη αθλήτρια, που τότε είχε πάρει το αργυρό. Πιο συγκεκριμένα, το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Αμερικανίδα Λασίντα Ντέμους, με το αργυρό να πηγαίνει στην Χέίζνοβα (Τσεχία) και το χάλκινο στην Σπένσερ (Τζαμάικα).

Η Αντιούκχ πρόσθεσε το όνομά της σε μία μεγάλη λίστα Ρώσων αθλητών που τους αφαιρέθηκε το μετάλλιο που κατέκτησαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012, η οποία περιλαμβάνει ακόμα την Μαρίγια Σαβίνοβα (800 μέτρα), Όλγα Κανίσκινα (20 χιλιόμετρα βάδην), Σβελτάνα Σκόλινα (άλμα εις ύψος), Τατιάνα Λισένκο (Σφυροβολία), Ντάρια Πιστσαλίνκοβα (Δισκοβολία) και Τατιάνα Τσέρνοβα (Έπταθλο).

Πηγή: metrosport.gr