Σταθερότατη παρουσία σε τελικούς, σημαίνει… Απόστολος Παρέλλης

Οι επιτυχίες του Απόστολου Παρέλλη στο διεθνές στερέωμα του στίβου είχαν συνέχεια το βράδυ της Παρασκευής, 19 Αυγούστου 2022.

Ο κορυφαίος ρίπτης μας όλων των εποχών κατάφερε άλλο ένα σπουδαίο επίτευγμα, καθώς κατέλαβε την 8η θέση στο 25ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου, στη δισκοβολία, με 63,32μ. Στη 10η παρουσία του σε έναν τελικό μεγάλης διοργάνωσης ο Παρέλλης μπήκε για 9η φορά στην πρώτη οκτάδα, κάτι εξαιρετικό και αξιοθαύμαστο! Ουσιαστικά, μόνο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου το 2017, δεν μπόρεσε να κάνει και τις έξι βολές του στον τελικό, καταλαμβάνοντας τη 10η θέση. Αυτό θα πει συνέπεια και σταθερότητα, με τις λέξεις να είναι συνυφασμένες με το όνομα του σπουδαίου δισκοβόλου μας.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου η εμπειρία του Απόστολου Παρέλλη, καθώς και το έμφυτο ταλέντο του σε σώμα και μυαλό, τον βοήθησε σημαντικά. Ήξερε ότι έπρεπε να κάνει τρεις πρώτες αρκετά καλές βολές, με βάση και την αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρισκόταν και θα περίμενε να δει πού θα καταταγόταν. Κακά τα ψέματα, το επίπεδο της δισκοβολίας έχει ανέβει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια και υπάρχουν σπουδαίοι δισκοβόλοι σε όλο τον κόσμο, πόσο μάλλον στην Ευρώπη. Μέχρι την τελευταία βολή του χάλκινου Ολυμπιονίκη Λούκας Βαϊσχάιντινγκερ υπήρχε εκκρεμότητα για την οκτάδα. Ο Αυστριακός δεν ήταν στη μέρα του και έριξε στα 63,02μ., με αποτέλεσμα ο πρωταθλητής μας να εξασφαλίσει άλλες τρεις προσπάθειες. Η συνέχεια δεν ήταν εύκολη για τον Παρέλλη, αφού προερχόταν από μία πολύ δύσκολη και παράξενη χρονιά, και ουσιαστικά «άδειασε» από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να βελτιωθεί. Ωστόσο, αυτό δεν ενόχλησε καθόλου τον αθλητή του Κωνσταντίνου Σταθελάκου, αφού η 8η θέση στο φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ξεπέρασε τις προσδοκίες τους και κατέγραψε άλλη μία σημαντικότατη σελίδα στη σπουδαία καριέρα του.

Συζητώντας στη μικτή ζώνη, μάς ανέφερε για τον παράξενο και ασταθή αέρα, αλλά και το τσουχτερό κρύο, που -όπως είπε- ήταν συνθήκες ίδιες για όλους, όμως δεν φάνηκε τυχερός να βρει μία βολή στον ιδανικό κόντρα άνεμο, που θα έστελνε ακόμα πιο μακριά τον δικό του δίσκο. «Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος, ιδιαίτερα για τη θέση. Δεν μπορούσα να απαιτήσω κάτι περισσότερο από τον εαυτό μου. Άρχισε πολύ δύσκολα η χρονιά, με τον κορονοϊό, που με κράτησε εκτός προπονήσεων για μεγάλο χρονικό διάστημα. Έχασα μίαν από τις πιο σημαντικές περιόδους της προετοιμασίας μου και όταν επέστρεψα βάλαμε στόχο τους Μεσογειακούς και το Ευρωπαϊκό. Και βγήκαν και τα δύο αποτελέσματα, σύμφωνα με τους στόχους που βάλαμε με τον προπονητή μου, το χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς και μία θέση στον τελικό στο Ευρωπαϊκό. Βέβαια, εδώ ήρθε και κάτι παραπάνω, αφού κατάφερα να μπω στην πρώτη οκτάδα, που είναι πολύ ευχάριστο για μένα», ήταν κάποια από τα πρώτα λόγια του Απόστολου Παρέλλη στη μικτή ζώνη.

Μία δύσκολη χρονιά έφτασε στο τέλος της, με τον Απόστολο Παρέλλη να έχει θέματα με την υγεία του μέχρι τον Φεβρουάριο και από τότε μπήκε δυναμικά στην προετοιμασία του για να προλάβει να λάβει μέρος στις τέσσερις μεγάλες διοργανώσεις του καλοκαιριού. Στους Μεσογειακούς της Αλγερίας κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση το χρυσό μετάλλιο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον στις ΗΠΑ κατέλαβε τη 16η θέση στα προκριματικά, στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες του Μπέρμιγχαμ στην Αγγλία κατετάγη 7ος και κλείνει τη χρονιά με την υπέροχη 8η θέση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Μονάχου. Εξαιρετικά αποτελέσματα, αν αναλογιστούμε τι πέρασε τον φετινό χειμώνα.

Με την ολοκλήρωση του τελικού της δισκοβολίας γράφτηκε και το τέλος του αγωνιστικού 2022 για τον Απόστολο Παρέλλη, ο οποίος τώρα θέλει να ξεκουραστεί και να σχεδιάσει με τον Κωνσταντίνο Σταθελάκο το 2023. «Τώρα χρειάζομαι ξεκούραση και να περάσω λίγο χρόνο με την οικογένειά μου και τα παιδιά μου, τους οποίους στερήθηκα το τελευταίο διάστημα πάρα πολύ. Για την επόμενη χρονιά μεγάλος στόχος είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη, αφού δεν έχει άλλο μεγάλο αγώνα. Θέλω να είμαι έτοιμος και υγιής, για να μπορέσω να διεκδικήσω την παρουσία μου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και αν καταφέρω να είμαι εκεί, να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για να προσθέσω σημαντικούς βαθμούς, στην προσπάθεια που θα ακολουθήσει για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024», μας είπε καταληκτικά η «σημαία» των Κύπριων ριπτών, ο οποίος εξέφρασε τις μεγάλες ευχαριστίες στον ΓΣΠ, την ΚΟΕΑΣ και τους χορηγούς του, καθώς η συμβολή τους για την προετοιμασία του είναι τεράστια.

Κατά κύρη και ο… Μίκολας Αλέκνα

Ο τελικός της δισκοβολίας εξελίχθηκε άκρως εντυπωσιακά, με την πρώτη μεγάλη έκπληξη να την κάνει ο Βρετανός Λόρενς Οκόγε, ο οποίος στην πρώτη βολή του έκανε φετινή επίδοση και έριξε τόσο μακριά, στα 67,14μ., που μόνο δύο κατάφεραν να τον ξεπεράσουν στη συνέχεια. Η μάχη για το χρυσό μετάλλιο δόθηκε μεταξύ δύο σπουδαίων νεαρών, οι οποίοι δεν ξέρουμε πού θα φτάσουν τον δίσκο τους μεγαλώνοντας. Πρόσφατα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον, ο 23χρονος Κρίστιαν Τσεχ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, με τον 19χρονο Μίκολας Αλέκνα να ήταν δεύτερος. Τώρα οι θέσεις αντιστράφηκαν, αφού τα «γονίδια» και η προϊστορία του σταδίου, έγειρε την πλάστιγγα προς τον Λιθουανό…

Κι εξηγούμε. Το 2002 το Μόναχο φιλοξένησε το 18ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, με τον τεράστιο Βιρτζίλιους Αλέκνα να κατακτά το αργυρό μετάλλιο με 66,62μ. Είκοσι χρόνια μετά, στο ίδιο γήπεδο, ο γιος του Μίκολας, τον ξεπέρασε, φτάνοντας στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου με εκπληκτική πέμπτη βολή στα 69,78μ., παίρνοντας μάλιστα και το ρεκόρ αγώνων από τον Τσεχ, ο οποίος έριξε στα προκριματικά 69,06μ. Ο Σλοβένος παγκόσμιος πρωταθλητής δεν κατάφερε να αντιδράσει και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 68,28μ. Έτσι, το χρυσό μετάλλιο παρέμεινε στη Λιθουανία, αφού νικητής το 2018 στο Βερολίνο ήταν ο Άντριους Γκούντζιους, ο οποίος στο Μόναχο ήταν 6ος με 65,40μ.

Photo credit: European Athletics (Karl Josef Hildenbrand)