Σίφουνας ο Τσιτσιπάς πέταξε για τον τρίτο γύρο του Australian Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπαιξε τόσο όσο χρειάστηκε για να επικρατήσει 3-0 σετ του Χιτζικάτα και να προκριθεί στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-0 σετ του Χιτζικάτα και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Στην επόμενη φάση ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ολλανδικού εμφύλιου ανάμεσα στον Χρίεκσπορ και τον φαν ντε Ζάντσχουλπ την Παρασκευή (20/01).

Το ματς: Ο αγώνας άρχισε πάνω κάτω με τον τρόπο που περιμέναμε ο Τσιτσιπάς προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του και να διαβάσει τον αντίπαλό του, ενώ ο Χιτζικάτα έτρεχε ακατάπαυστα.

Η τύχη του πρώτου σετ κρίθηκε ουσιαστικά στο έκτο game. Εκεί ο 24χρονος Έλληνας τενίστας έφτασε στο break και στη συνέχεια απλά κράτησε το σερβίς του για να φτάσει στο 1-0 με 6-3.

Στο δεύτερο ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με break, έπειτα έσβησε δύο break points του αντιπάλου του για να προηγηθεί με 2-0. Το δεύτερο break ήρθε αμέσως μετά με τον Χιτζικάτα να μοιάζει απογοητευμένος με την εξέλιξη του δεύτερου game.

Ο Αυστραλός με τις ρίζες από την Ιαπωνία δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του δεύτερου σετ να αντισταθεί στον Στεφ ο οποίος έφτασε στο 2-0 δίχως να χάσει game (6-0).

Στο τρίτο σετ ο Χιτζικάτα έπαιξε πιο απελευθερωμένα αφού δεν είχε τίποτα να χάσει και έβγαλε αρκετά εντυπωσιακά χτυπήματα. Ωστόσο ο Τσιτσιπάς έλεγχε την κατάσταση.

Καθοριστικά ήταν το τέταρτο και το πέμπτο game. Στο πρώτο εξ αυτών ο Έλληνας τενίστας έσβησε διπλό break point του αντιπάλου του και στη συνέχεια έσπασε το σερβίς του Χιτζικάτα για να πάρει το πάνω χέρι στο σετ.

Από εκεί και πέρα το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ με τον Τσιτσιπά να κλείνει το σετ και το ματς με 6-2.