Όταν ο Νατέλ… πλήγωνε τον Σωφρόνη (vid)

Ο Λέο Νατέλ επέστρεψε στο ΑΠΟΕΛ για δεύτερη θητεία και στο γαλαζοκίτρινο στρατόπεδο περιμένουν να δώσει συνέχεια από εκεί που έμεινε την προηγούμενη φορά.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός ήταν από τους βασικούς συντελεστές της κατάκτησης του πρωταθλήματος την περίοδο 2018-19 και μάλιστα είχε σκοράρει στα ντέρμπι με τον Απόλλωνα όπου έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στον τίτλο.

Αρχικά, είχε σκοράρει με εντυπωσιακό φάουλ στο 10 λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, σε εκείνο το αλησμόνητο 5-1 στις 3 Δεκεμβρίου 2018.

Η συνέχεια ήταν στο Τσίρειο, σε δύο ντέρμπι που πραγματικά έκριναν τον τίτλο. Πρώτα στις 24 Φεβρουαρίου 2019, το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε να χάνει στο σκορ, αλλά ο Νατέλ ισοφάρισε, για να έρθει αργότερα ο Μπάλογκ να χαρίσει τη νίκη.

Παρόμοιο σκηνικό στις 17 Μαρτίου, όπου ο Απόλλωνας μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ και ο Βραζιλιάνος είχε το γκολ της ισοφάρισης, με τους Τάμαρι, Σόουζα να διαμορφώνουν το τελικό 3-1.

Πλέον, το έφερε έτσι η μοίρα όπου θα είναι ο προπονητής του στην δεύτερη του θητεία στο ΑΠΟΕΛ και αναμένεται ότι ο Κύπριος τεχνικός θα βασιστεί αρκετά στις ικανότητες του Βραζιλιάνου επιθετικού.