Ισχυρό το κίνητρο και για τις δύο

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι υποδέχεται την Άρσεναλ στο Λονδρέζικο ντέρμπι της 36ης αγωνιστικής, από το οποίο έχουν αμφότερες ισχυρό βαθμολογικό κίνητρο.

1200: Chelsea FC – Arsenal FC 22:15 («Stamford Bridge»)

Τσέλσι: Νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε την προηγούμενη αγωνιστική η Τσέλσι, επικρατώντας με 1-2 της Σίτι μέσα στο «Έτιχαντ». ‘Εμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Στέρλινγκ στο 44′, ενώ στις καθυστερήσεις (45+3) του πρώτου ημιχρόνου γλίτωσε από δεύτερο με το χαμένο πέναλτι του Αγουέρο. Στην επανάληψη έδειξε υπομονή, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Ζίγιετς στο 63’, ενώ στις καθυστερήσεις (90+2) με αρκετή δόση τύχης γύρισε τούμπα το ματς με τον Μάρκος Αλόνσο. Έτσι, βρέθηκε στο +6 από τη πέμπτη Γουέστ Χαμ και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το ερχόμενο Σάββατο (15/5) θα αντιμετωπίσει στο «Γουέμπλεϊ» τη Λέστερ στον τελικό του «Έμιρεϊτς FA Cup».

Αγωνιστικά νέα: Θα προφυλαχθούν ενόψει τελικού οι Κρίστενσεν (στόπερ) και Κόβασιτς (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρούντιγκερ, Χάντσον-Οντόι, Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Ζίγιες, Μάουντ, Χάβερτς.

Άρσεναλ: Μετά τον αποκλεισμό της από τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, η Άρσεναλ συνέχισε με νίκη στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 3-1 στο «Έμιρεϊτς» τη Γουέστ Μπρομ και επιβεβαίωσε τη θετική παράδοση που διατηρεί με τους «Baggies». Με τα γκολ των Σμίθ-Ρόου (29′) και Πεπέ (35′) η Άρσεναλ προηγήθηκε με 2-0, για να μειώσει η Γουέστ Μπρομ σε 2-1 στο 67′ της επανάληψης και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, ο Γουίλιαν με γκολ στο 90′ σφράγισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη των «κανονιέρηδων», η οποία τους έχει φέρει στο -4 από την έβδομη θέση και πλέον διατηρούν μαθηματικές ελπίδες για να προλάβουν την Ευρώπη.

Αγωνιστικά νέα: Με ερωτηματικό οι συμμετοχές των Μάρι (στόπερ), Τσάκα (χαφ) και Σμιθ Ρόου (χαφ). Εκτός έμεινε ο Ντ. Λουίς (στόπερ).

Πιθανή ενδεκάδα: Λένο, Μπεγερίν, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Σακά, Ελνένι, Θεμπάγιος, Γουίλιαν, Όντεγκααρντ, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ.

Προϊστορία: Στις τελευταίες 11 εντός έδρας αναμετρήσεις με αντίπαλο την Άρσεναλ, η Τσέλσι μετράει 8 νίκες, έναντι μίας των κανονιέρηδων. Επίσης άλλες δύο ολοκληρώθηκαν στην ισοπαλία.

07.02.10 Premier League Τσέλσι Άρσεναλ 2:0

*Αμφότερες χρειάζονται τη νίκη, η μεν Τσέλσι για να κλειδώσει την τετράδα, ενώ η δε Άρσεναλ για να διατηρήσει τις ελπίδες της για το 7ο και τελευταίο εισιτήριο της Ευρώπης. Με βάση λοιπόν το κίνητρο και των δύο ομάδων, κρίνεται αρκετά πιθανό να ξεφύγει το σκορ. (Over 2.5 γκολ στο 2,02 στην υψηλότερη απόδοση της αγοράς στη Meridianbet).

FAST BET: Ξεμείνατε από χρόνο; Δημιουργήστε το δελτίο σας μέσω Fast Bet!