Όρια τερμάτων στο «Μετροπολιτάνο»

*Στο «Μετροπολιτάνο» της Μαδρίτης η Ατλέτικο υποδέχεται τη Μπιλμπάο σε παιχνίδι στα πλαίσια της 5η αγωνιστικής της Λα Λίγκα.

2151: Atletico Madrid – Athletic Bilbao 17:15 («Wanda Metropolitano»)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Από μεγάλο διπλό στη Βαρκελώνη σε βάρος της Εσπανιόλ με 2-1 προέρχεται η Ατλέτικο Μαδρίτης και μάλιστα με ανατροπή στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 40′ κλείνοντας το ημίχρονο υπέρ τους. Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Καράσκο στο 79′ έφεραν το ματς στα ίσα, ενώ ο Λεμάρ στο 90+9 πέτυχε το γκολ της ανατροπής, γλιτώνοντας την ομάδα του από το στραβοπάτημα. Με τρεις νίκες και μία ισοπαλία η Ατλέτικο βρίσκεται στη κορυφή, την οποία μοιράζεται μαζί με τις Ρεάλ και Βαλένθια. Σε αναμέτρηση που έγινε μεσοβδόμαδα στη Μαδρίτη, η Ατλέτικο φιλοξένησε την Πόρτο στη πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου για ακόμη ένα παιχνίδι προβλημάτισε με τη παρουσία της, μένοντας τελικά στο 0-0.

Αγωνιστικά νέα: Με ενοχλήσεις ο Λεμάρ (εξτρέμ).

Πιθανή ενδεκάδα: Όμπλακ, Καράσκο, Ερμόσο, Φελίπε, Σάβιτς, Τρίπιερ, Γιορέντε, Κόκε, Κορέα, Γκριεζμάν, Σουάρες.

Αθλέτικο Μπιλμπάο: Με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες η Μπιλμπάο έχει κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα στη φετινή σεζόν, καταφέρνοντας μέχρι στιγμής να μαζέψει οκτώ βαθμούς, οι οποίοι την βρίσκουν στη πέμπτη θέση της Λα λίγκα. Πιο πρόσφατος της αγώνας, η νίκη με 2-0 εντός επί της Μαγιόρκα, με τα δύο γκολ να έρχονται προς το τέλος της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα στο 68′ ο Βιβιάν άνοιξε το σκορ για τους «βάσκους», ενώ στο 74′ ο Ινάκι Γουίλιαμς με δεύτερο γκολ σφράγισε τη νίκη τους.

Αγωνιστικά νέα: Μόνιμες οι απουσίες των αμυντικών Γεράι, Γιούρι και Παρέδες. Εξαιρετικά αμφίβολος ο μέσος Σάνκετ.

Πιθανή ενδεκάδα: Σιμόν, Λεκουέ, Βιβιάν, Μαρτίνες, Μπαλενθιάγκα, Μουνιαίν, Ντάνι Γκαρθία, Βενσεαντόρ, Μπερεγκέρ, Ραούλ Γκαρθία, Γουίλιαμς.

Προϊστορία: Τα τελευταία 10 χρόνια σε αναμετρήσεις που έγιναν στη Μαδρίτη, ως γηπεδούχος η Ατλέτικο μετράει εννέα νίκες, έναντι μόλις μίας της Μπιλμπάο. Επίσης ένα ακόμη παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

30.01.11 La Liga Ατλέτικο Μαδρίτης Αθλέτικο Μπιλμπάο 0:2

**Μέτριες μέχρι στιγμής οι εμφανίσεις που βγάζει η Ατλέτικο, απέναντι σε μια Μπιλμπάο που έχει ψυχολογία και σταθερότητα και είναι ικανή ακόμη και για να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο «Μετροπολιτάνο». Ωστόσο εμείς θα επιλέξουμε τα 2-3 γκολ που φέρνουν αρκετά στις αναμετρήσεις τους. (2-3 γκολ στο 1,97, η ψηλότερη απόδοση της αγοράς, Meridianbet).

WEEKEND BONUS 10%: Επωφεληθείτε 10% μπόνους κάθε Σαββατοκύριακο!