Σίτι για τελικό, Παρί για την υπέρβαση

Επαναληπτικός αγώνας για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Μάντσεστερ Σίτι να υποδέχεται στο «Έτιχαντ» την Παρί Σεν Ζερμέν. Σε περίπτωση που επαναληφθεί το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1), τότε θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

0339: Manchester City FCParis SaintGermain FC 22:00 («Etihad»)

Μάντσεστερ Σίτι: Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο του πρώτου αγώνα που έγινε στο «Παρκ Ντε Πρενς», στην επανάληψη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με σκόρερ τους Ντε Μπρόινε (64′) και Μαχρέζ (71′) γύρισε το παιχνίδι σε 2-1. Έτσι πήρε τη νίκη και μαζί το ισχυρό προβάδισμα για να βρεθεί στον τελικό. Τα εύσημα πάντως πάνε στον Πεπ Γκουαρδιόλα, ο οποίος παρέταξε την ομάδα του με άριστη τακτική, κλειδώνοντας τους μεγαλύτερους κινδύνους (Μπαπέ, Νεϊμάρ) της Παρί, η οποία ήταν απειλητική σε ελάχιστες περιπτώσεις. Απόψε στον επαναληπτικό με την ομάδα του Παρισιού η Σίτι αρκεί να μην ηττηθεί, έτσι ώστε να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ. Στο πρωτάθλημα με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών (Αγουέρο 57′, Φ.Τόρες 59′) επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Κρίσταλ Πάλας και πλέον είναι θέμα χρόνου για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Αγγλίας.

Αγωνιστικά νέα: Σε σχέση με τον αγώνα πρωταθλήματος επιστρέφει ο Στόουνς (στόπερ), ενώ έμεινε εκτός λόγω ίωσης ο Γκαρθία (στόπερ).

Πιθανή ενδεκάδα: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο, Ρόντρι, Μπ. Σίλβα, Γκουντογκάν, Φόντεν, Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε.

Παρί Σεν Ζερμέν: Δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα του 15ου λεπτού που πήρε από το γκολ του Μαρκίνιος και στην επανάληψη ούσα επιθετικά ακίνδυνη, έχασε από τη Σίτι με 2-1. Πλέον καλείται να κάνει την υπέρβαση, πετυχαίνοντας τουλάχιστον δύο γκολ μέσα στο «Έτιχαντ» για να έχει ελπίδες για να βρεθεί στον τελικό. Στη Λιγκ 1 Γαλλίας αν και παρατάχθηκε χωρίς τον Κιλιάν Μπαπέ στη σύνθεση της κατάφερε και πήρε τη νίκη με 2-1 (Νεϊμάρ 33′, Μαρκίνιος 59′) εντός έδρας επί της Λανς και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής (-1) από την κορυφή και την πρωτοπόρο Λιλ.

Αγωνιστικά νέα: Κανονικά στην αποστολή συμπεριλήφθηκε ο Μπαπέ (επιθετικός), ο οποίος έμεινε εκτός από το παιχνίδι πρωταθλήματος με τη Λανς λόγω ενοχλήσεων. Σύμφωνα με τα όσα ανέφερε στη διάσκεψη Τύπου ο Ποτσετίνο, «η συμμετοχή του θα κριθεί την τελευταία στιγμή», αν και οι δηλώσεις αυτές πιθανόν να είναι για λόγους αιφνιδιασμού της Σίτι. Αυτοί που θα χάσουν σίγουρα τον αποψινό αγώνα είναι ο τιμωρημένος Γκέιγ (χαφ), ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο «Παρκ Ντε Πρενς» και ο εδώ και καιρό τραυματίας Μπερνάτ (αριστερός μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Παρέδες, Βεράτι, Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Ντράξλερ, Μ’Μπαπέ (Ικάρντι).

Προϊστορία: Μάντσεστερ Σίτι και Παρί Σεν Ζερμέν σε Αγγλικό έδαφος έχουν συναντηθεί άλλες δύο φορές. Στη μία που έγινε για το Τσάμπιονς Λιγκ, οι πολίτες κέρδισαν με 1-0, ενώ στην άλλη που ήταν για το Γιουρόπα Λιγκ, οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

12.04.16 Champions League Μάντσεστερ Σίτι Παρί Σεν Ζερμέν 1:0
03.12.08 Europa League Μάντσεστερ Σίτι Παρί Σεν Ζερμέν 0:0

*Έτοιμη να γράψει ιστορία η Σίτι, έχοντας την ευκαιρία να συμμετέχει για πρώτη φορα στην ιστορία της σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ διανύει και περίοδο εξαιρετικής φόρμας. Αναγκασμένη για να επιτεθεί πάει στο «Έτιχαντ» η Παρί, αφού χρειάζεται τουλάχιστον δύο γκολ για να έχει ελπίδες για πρόκριση. Πάντως διαθέτει την ποιότητα αν μη τι άλλο για να δώσει τη δική της μάχη. Με βάση όλα τα πιο πάνω λοιπόν στον αποψινό αγώνα περιμένουμε εκατέρωθεν φάσεις και γκολ, με τον συνδιασμό του Goal/Goal & 3+ να είναι αρκετά λογικός και να βρίσκεται στο 1,86 σε μία από τις ψηλότερες αποδόσεις της αγοράς, Meridianbet.

WELCOME BONUS: Κάντε την εγγραφή σας και διεκδικήστε €20 Μπόνους!