Απέδρασε στο 97′ η Ατλέτικο (vid)

Ματς-θρίλερ στο Μιλάνο με την Ατλέτικο να παίρνει πολύ μεγάλη νίκη με 2-1 χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σουάρες στο 97ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερη στο ματς και στο 19′ είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Ρέμπιτς βγήκε τετ α τετ με τον Όμπλακ και πλάσαρε. Ο γκολκίπερ της Ατλέτικο βρήκε την μπάλα με το πόδι και έστειλε την μπάλα κόρνερ. Λίγο μετά όμως (20′) ο Λεάο με συρτό σουτ πέρασε την μπάλα από όλα τα πόδια και έκανε το 1-0.  Στο 29′ ο Κεσί είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη στο 15′) με τη Μίλαν να συνεχίζει με δέκα παίκτες. OΛεάο στο 37′ έκανε το ψαλίδι και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με τον επόπτη να έχει όμως σηκώσει τη σημαία.

Στο δεύτερο μέρος η Ατλέτικο μπήκε καλύτερα και στο 50′ απείλησε με σουτ του Κοντογκμπιά. Τέσσερα λεπτά μετά ο Σουάρες έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά και δεν βρήκε στόχο. Στο 73′ ο Φελίπε έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 84′ όταν ο Λόντι έκανε την πάσα με το κεφάλι και ο Γκριεζμάν πλάσαρε στην κίνηση για να πετύχει το πρώτο γκολ μετά την επιστροφή του στους κολτσονέρος. Η Μίλαν είχε μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Φλορέντσι στο 86′. Στο 93ο λεπτό η Ατλέτικο πήρε πέναλτι σε χέρι του Καλούλου. Το εκτέλεσε ο Σουάρες και παρότι επέλεξε το κέντρο της εστίας ο Μενιάν δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα και έγινε το 1-2.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια, Ρομανιόλι, Τομόρι, Ερναντές, Κεσί, Σαλεμάκερς (81’Καλούλου), Μπενασέρ (81’Φλορέντσι), Λεάο (57’Ζιρού), Ρέμπιτς (35’Τονάλι), Μπραΐμ Ντίαθ (57’Μπαλό)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ M.: Όμπλακ, Χιμένεθ, Γιορέντε, Τρίπιερ (40’Φέλιξ), Ερμόσο (46’Λόντι), Φελίπε, Κοντογκμπιά (64’Λεμάρ), Καρασκό (46’Ντε Πάουλ), Κορέα, Κόκε (61’Γκριεζμάν), Σουάρες

Πηγή: aek365.org