Έδειξε χαρακτήρα η Σίτι (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ανώτερη σε όλο το ματς κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, άνοιξε νωρίς το σκορ, έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες και ισοφαρίστηκε στο 84’. Παρόλα αυτά έδειξε χαρακτήρα και με γκολ του Φόντεν στο 90’ πήρε τη νίκη με 2-1 και μαζί το προβάδισμα πρόκρισης εν όψει του επαναληπτικού στη Βεστφαλία.

Η Σίτι μπήκε με όρεξη να πιέσει από τα πρώτα λεπτά αλλά η Ντόρτμουντ ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη στο 7΄. Ο Μπέλινγκχαμ βρέθηκε αριστερά στην περιοχή της Σίτι και πέρασε απ’ έξω τον Γουόκερ, έκανε και το σουτ αλλά ο Έντερσον έσωσε δύσκολα.

Ωστόσο στο 19’ μετά από λάθος του Τσαν στο κέντρο ο Μαχρέζ έκλεψε κι έδωσε στον Ντε Μπρόινε και ο Βέλγος έκανε την κούρσα και άνοιξε στον Φόντεν. Ο διεθνής Άγγλος σέντραρε από αριστερά και στο πίσω δοκάρι ο Μαχρέζ κοντρόλαρε και γύρισε στον Ντε Μπρόινε, που είχε ακολουθήσει τη φάση και πλάσαρε για το 1-0.

Στο 29ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε από δεξιά, η άμυνα της Ντόρτμουντ δεν απομάκρυνε σωστά, ο Τσαν χωρίς να βλέπει προσπάθησε να απομακρύνει και βρήκε τον Ρόδρι. Αρχικά ο Χάτσεγκαν έδωσε πέναλτι αλλά είδε μόνος του το VARστη συνέχεια και πήρε πίσω την απόφασή του.

Στο 37’ ο Έντερσον έχασε λίγο το κοντρόλ και ο Μπέλινγκχαμ έκλεψε και σκόραρε αλλά είδε κίτρινη για προβολή με τις τάπες  και το γκολ δε μέτρησε ποτέ.

Στην επανάληψη οι Βεστφαλοί μπήκαν δυνατά και άγγιξαν το γκολ στο 48ο λεπτό. Ο Νταούντ έβγαλε κάθετα στον Χάαλαντ, που κατάπιε στο σπριντ και στη δύναμη τον Ντίας αλλά έχασε λίγο το βηματισμό του και πλάσαρε πάνω στον Έντερσον.

Η Σίτι απάντησε στην ευκαιρία του Νορβηγού στο 65ο λεπτό καθώς ο Ντε Μπρόινε έφυγε μόνος από δεξιά και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Φόντεν, ο οποίος εξ επαφής πλάσαρε πάνω στον Χιτς.

Στο 76’ ο Ντε Μπρόινε έμεινε όρθιος μετά από δύο σκληρά μαρκαρίσματα στο κέντρο και δοκίμασε το συρτό σουτ από αρκετά μακριά, με την μπάλα να περνά λίγο έξω και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντε Μπρόινε από δεξιά βρήκε ιδανικά τον Φόντεν στην άλλη μεριά, ο Άγγλος έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά ο Χιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 81ο λεπτό ο Φόντεν πάτησε περιοχή από αριστερά αλλά από ιδανικό σημείο έκανε κάκιστο σουτ και στο 84’ ο Χάαλαντ έβγαλε όμορφη ασίστ με τη μία στον Ρόις, που μόνος με τον Έντερσον τον πλάσαρε με το δεξί για το 1-1.

Ωστόσο στο 90’ ο Ντε Μπρόινε άλλαξε πανέμορφα το παιχνίδια από δεξιά, ο Γκιντογκάν κατέβασε στο πίσω δοκάρι κι έδωσε με τη μία στον Φόντε που με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-1.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Γουόκερ, Ντίας, Στόουνς, Ρόδρι, Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα (59’ Ζέσους), Φόντεν, Μαχρέζ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτς, Γκερέιρο, Χούμελς, Τσαν, Κνάουφ (63’ Ρέινα), Ακανζί, Νταούντ (81’ Ντιλέινι), Μπέλινγκχαμ, Μόρεϊ (81’ Μενιέ), Ρόις, Χάαλαντ

Πηγή: aek365.org