Έγραψε ιστορία η Λειψία! (VIDEO)

Έγραψε ιστορία η Λειψία του Γιούλιαν Νάγκελσμαν. Οι «ταύροι» κέρδισαν την Ατλέτικο με 2-1 στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» και θα βρεθούν σε ημιτελικό Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Την Παρί θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση, οι Γερμανοί.

Η Λειψία μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και στο 4’ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Μετά από γέμισμα στην περιοχή της Ατλέτικο η άμυνα των «ροχιμπλάνκος» δεν έδιωξε σωστά και ο Χάλζτενμπεργκ από κοντά έπιασε το γυριστό αλλά αστόχησε.

Στο 10’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λόντι, ο Σάβιτς πήρε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλά ο Γκουλάστσι μπλόκαρε και στο 13’ ο Λόντι έκανε την κούρσα και το γύρισμα από αριστερά και ο Καρασκό πλάσαρε με τη μία από το ύψος της περιοχής αλλά ο Γκουλάστσι έβγαλε σε κόρνερ. Από το κόρνερ ο Χιμένες πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Όλμο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σαούλ έπεσε στην περιοχή και μετά από ώρα το VAR έδειξε πως ο Γκουλάστσι τον βρήκε χαμηλά αλλά οι διαιτητές δεν έδωσαν κάτι.

Από εκεί και πέρα η Λειψία ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό αλλά η επόμενη αξιόλογη φάση ήταν μια κεφαλιά του Ουπαμεκανό μετά από κόρνερ στο 45+2’, με τον Όμπλακ να μπλοκάρει.

Η Λειψία πίεσε και στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό άλλαξε όμορφα την μπάλα, ο Ζάμπιτσερ σέντραρε από δεξιά και ο Όλμο με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 53’ ο Γιορέντε επέμεινε από δεξιά αλλά ο Γκουλάστσι τον πρόλαβε και στο 71’ η Ατλέτικο έφτασε στο γκολ από το πουθενά. Ο Φέλιξ άλλαξε υπέροχα με τον Κόστα και μπήκε στην περιοχή, ο Κλόζτερμαν τον ανέτρεψε και ο Μαρτσίνιακ έδωσε με τη μία το πέναλτι και κιτρίνισε τον αμυντικό της Λειψίας. Ο Πορτογάλος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι έκανε το 1-1.

Ωστόσο στο 88ο λεπτό, ο Ζάμπιτσερ άνοιξε μαγικά στα αριστερά στον Ανχελίνιο κι εκείνος έκοψε την μπάλα έξω. Ο Άνταμς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σάβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Όμπλακ για το 2-1.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Ανχελίνιο, Ουπαμεκανό, Κλόζτερμαν, Ενκουνκού (83’ Αϊνταρά), Χάλζτενμπεργκ, Όλμο (83’ Σικ), Ζάμπιτσερ (90+1’ Μουκιελέ), Πόουλσεν, Καμπλ, Λάιμερ (72’ Άνταμς)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χιμένες, Τρίπιερ, Σάβιτς, Λόντι, Ερέρα (58’ Ζοάο Φέλιξ), Σαούλ, Κόκε (90+2’ Φελίπε), Καρασκό, Γιορέντε, Ντιέγκο Κόστα (72’ Μοράτα)

πηγή: aek365.org