Έκανε το 2Χ2 ο Άγιαξ (vid)

Άλμα πρόκρισης από τη 2η κιόλας αγωνιστική, έκανε ο Άγιαξ, ο οποίος κέρδισε την Μπεσίκτας με 2-0 κι έχει 6 βαθμούς. Στο απόλυτο μηδέν οι Τούρκοι που πήγαν στο Άμστερνταμ με πάρα πολλές απουσίες.

Στα 37’’ ο Χράφενμπερχ δοκίμασε έξω από την περιοχή το σουτ αλλά ο Ντεστάνογλου μπλόκαρε ενώ στο 4’ το σουτ του Άντονι σταμάτησε πάνω στον Σαατσί και στο 10’ ο Μπατσουαγί κινήθηκε στο όριο του οφσάιντ κι έκανε το σουτ από δεξιά, με την μπάλα να σταματά στο απέναντι δοκάρι. Στο 12’ ο Άντονι έκανε έξυπνο πλασέ με το αριστερά από δεξιά, με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Ντεστάνογλου και στο 16’ Μπλιντ εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, ο Τάντιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μπερχάους πλάσαρε από το πέναλτι με τη μία αλλά αστόχησε.

Ο Άγιαξ είχε το μομέντουμ και στο επόμενο λεπτό έφτασε στο γκολ. Ο Τάντιτς έκανε τη διαγώνια κίνηση από αριστερά, άφησε στον Μπερχάους που από το πέναλτι γύρισε με τη μία κι έγραψε το 1-0 με σουτ.

Ο Άγιαξ έπαιζε την Μπεσίκτας στο μισό γήπεδο και στο 26’ ο Ντεστάνογλου έσωσε μετά από κεφαλιά του Άλβαρες και στο 38’ ο Αλέ έπιασε την κεφαλιά εξ επαφής αλλά ο Ντεστάνογλου πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση.

Στο 39ο λεπτό ο Αλέ κατέβασε όμορφα με το στήθος στην περιοχή της Μπεσίκτας κι έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Τάντιτς μόνος του με τον Ντεστάνογλου έκανε τσαφ αλλά στο 42’ ο Μπερχάους έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Αλέ με το γόνατο έκανε το 2-0 στο πρώτο δοκάρι.

Στο 51ο λεπτό ο Ντεστάνογλου έβγαλε δύσκολα το σουτ του Αλέ και στο 53’ ο Μπατσουαγί αστόχησε με σουτ από ιδανικό σημείο ενώ στο 62’ ο Καραμάν σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Στο 65ο λεπτό ο Μπλιντ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά  η μπάλα έφυγε μόλις έξω ενώ στο 69’ ο Τάντιτς σέντραρε από αριστερά και ο Αλέ πήρε την κεφαλιά σε κενό τέρμα κι όμως αστόχησε. Στο 85ο λεπτό ο Ντεστάνογλου είπε όχι μετά από πανέμορφη ενέργεια του Νέρες.

ΑΓΙΑΞ: Πάσφεερ, Τίμπερ, Μαζραουί, Μπλιντ, Μαρτίνες, Χράφενμπερχ, Άλβαρες, Τάντιτς, Άντονι (71’ Νέρες), Μπερχάους (71’ Κλάασεν), Αλέ.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ντεστάνογλου, Ροζιέ, Γιλμάζ (46’ Τόρε), Σόουζα, Σαλίχ Ουτσάν (46’ , Μποζντογκάν, Ενσακαλά, Καραμάν, Σαατσί, Μεράς (73’ Βαρντάρ), Μπατσουαγί.

Πηγή: aek365.org