Έπος της Σέριφ με ΜΥΘΙΚΟ Αθανασιάδη (vid)

Ο Γιώργος Αθανασιάδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής ενός εκπληκτικού παραμυθιού. Με συγκλονιστική εμφάνιση ο Έλληνας γκολκίπερ οδήγησε τη Σέριφ σε επικό διπλό με 2-1 επί της Ρεάλ σε ένα αποτέλεσμα που σόκαρε την ποδοσφαιρική Ευρώπη.

Οι Μαδριλένοι κέρδισαν, στο 18′, φάουλ σε εξαιρετική θέση. Το εκτέλεσε ο Μπενζεμά και ο Αθανσιάδης έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 24′ ήρθε το σοκ για τη Ρεάλ. Ο Κριστιάνο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Γιαχσιμπόεβ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 31′ ο Αθανασιάδης έδιωξε προ του Μιγκέλ και στη συνέχεια της φάσης ο Κασεμίρο σούαρε άουτ. Έξι λεπτά μετά ο γκολκίπερ, ο οποίος ανήκει στην ΑΕΚ, είπε «όχι» και στον Μπενζεμά με τον Νάτσο να μην μπορεί να σκοράρει στην επαναφορά.

Στην επανάληψη η Ρεάλ μπήκε δυνατά και πίεσε. Στο 56′ ο Αζάρ πλάσαρε και ο Αθανασιάδης είχε και πάλι την απάντηση. Πέντε λεπτά μετά η Ρεάλ ζήτησε πέναλτι για πτώση του Βινίσιους αλλά διαιτητής και VAR είπαν όχι. Λίγο μετά όμως οι Μαδριλένοι πήραν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον ίδιο παίκτη. Το εκτέλεσε ο Μπενζεμά που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα και νίκησε τον Αθανασιάδη ο οποίος είχε πέσει εξαιρετικά.

Στο 69′ ο Βινίσιους βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει τον Έλληνα γκολκίπερ. Η Σέριφ σκόραρε στο 72′ με τον Μπρούνο αλλά το VAR έδειξε οφσάιντ. Τρία λεπτά μετά ο Μόντριτς πλάσαρε από κοντά με την μπάλα να βρίσκει τον Αθανασιάδη στον πρόσωπο και να φεύγει κόρνερ. Στο 82′ ο Βινίσιους έστρωσε για τον Ροντρίγκο ο οποίος πλάσαρε ψηλά άουτ από ιδανική θέση. Στην επόμενη φάση η Σέριφ απείλησε με σουτ του Τιλ που μπλόκαρε ο Κουρτουά. Η Ρεάλ απείλησε στο 89′ με τον Γιόβιτς με τον Αθανάσιαδη να κάνει μια ακόμα επέμβαση. Στο επόμενο λεπτό ο Τιλ με ένα τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παράθυρο και έγραψε το 1-2. Ο Βαλβέρδε στο 95′ έκανε τρομερό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώμα και βρήκε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

ΡΕΑΛ Μ.: Κουρτουά, Μιλιτάο, Αλάμπα, Νάτσο (66’Ροντρίγκο), Μιγκέλ Γκουτιέρες (66’Κρόος), Καμαβινγκά, Κασεμίρο (66’Μόντριτς), Βαλβέρδε, Βινίσιους, Αζάρ (66’Γιόβιτς), Μπενζεμά.

ΣΕΡΙΦ Τ.: Αθανασιάδης, Αρμπολέδα, Κοστάντζα, Κριστιάνο Τραορέ, Καστανιέδα (78’Ζουλιέν), Γιαχσιμπόεβ (57’Μπρούνο), Άντο, Κολοβός (92’Νικόλοφ), Τιλ, Ντουλάντο

Πηγή: aek365.org