Η Ρεάλ «σκόρπισε» τη Βαλένθια (video)

Στις νίκες επέστρεψε η «βασίλισσα» που κέρδισε με 4-1 τη Βαλένθια και φουλάρει για τίτλο.

LALIGA-20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 4-1

Γήπεδο: Σαντιάγκο Μπερναμπέου

Η Ρεάλ επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο. Οι Μαδριλένοι διέλυσαν με 4-1 τη Βαλένθια, βρέθηκαν ξανά στο +8 από τη Σεβίλλη (δύο ματς λιγότερα) και φουλάρουν για τίτλο. Τα 301 γκολ έφτασε ο Μπενζεμά με τη φανέλα της Ρεάλ, γράφοντας ιστορία.

Στο 6ο λεπτό η κεφαλιά του Μιλιτάο πέρασε μόλις έξω όπως  κι εκείνη του Βινίσιους στο 19’ ενώ στο 30’ ο Σίλεσεν έσωσε μετά από σουτ του Ασένσιο.

Στο 32’ ο Βάσκεθ σέντραρε από δεξιά και ο Κασεμίρο πήρε από κοντά την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 38’ το σουτ του Κρόος έφυγε μόλις έξω. Μάλιστα στο 40’ το φοβερό σουτ του Μόντριτς σταμάτησε στο δοκάρι της Βαλένθια και στο επόμενο λεπτό ο Κασεμίρο κέρδισε πέναλτι από τον Αλντερέτε και ο Μπενζεμά το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0, φτάνοντας τα 300 γκολ με τη φανέλα της Ρεάλ.

Μάλιστα στο 52ο λεπτό ο Βινίσιους έκανε φοβερή ενέργεια μέσα στην περιοχή και πλάσαρε από κοντά για το 2-0. Και στο 60’ ο Ασένσιο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σίλεσεν απέκρουσε αλλά ο Βινίσιους με κεφαλιά σε κενό τέρμα έκανε το 3-0.

Στο 63’ ο Κουρτουά πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε σουτ του Βας ενώ στο 63’ το σουτ του ίδιου παίκτη πέρασε  μόλις έξω.

Στο 74’ η Ρεάλ έκρυψε την μπάλα αλλά το σουτ του Ασένσιο μέσα από την περιοχή κόντραρε σε σώματα και στην κόντρα ο Μεντί έκανε πέναλτι στον Μάρκος Αντρέ. Ο Κουρτουά απέκρουσε την εκτέλεση του Γουέδες που πήρε όμως το ριμπάουντ κι έκανε το 3-1.

Μάλιστα στο 78’ ο Βας έπιασε νέο πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή αλλά αστόχησε για λίγο και στο 88’ ο Μπενζεμά γύρισε πανέμορφα στην περιοχή και με άψογο πλασέ έγραψε το 4-1.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Αλάμπα, Μεντί, Μιλιτάο, Βάσκεθ (87’ Νάτσο), Μόντριτς (70’ Καμαβινγκά), Κρόος, Κασεμίρο (70’ Θεμπάγιος), Μπενζεμά (89’ Ίσκο), Ασένσιο, Βινίσιους (87′ Βαλβέρδε).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Γκαγιά, Πιτσίνι (76’ Ιράνθο), Αλντερέτε, Γκιγιαμόν, Βας, Ντιακαμπί, Έλντερ Κόστα (66’ Κοϊντρέντι, 83’ Βαγιέχο), Μούσα (66’ Τσερίσεβ), Γουέδες, Μάξι Γκόμες (66’ Μάρκος Αντρέ)

πηγή: aek365.org