It’s coming… to Rome! (vid)

H Ιταλία κέρδισε την Ισπανία στα πέναλτι με 4-2 (1-1) και πέρασε στον μεγάλο τελικό του Euro

EURO 2020-ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

ΙΤΑΛΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ: 1-1 (4-2 πεν.)

Γήπεδο: Γουέμπλεϊ

Στον μεγάλο τελικό του Euro η Ιταλία που κέρδισε τους Ισπανούς με 4-2 στα πέναλτι κι ενώ το ματς έληξε ισόπαλο 1-1. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν, οι Ισπαοί ισοφάρισαν με τον Μοράτα και πίεσαν σε όλη την παράταση αλλά στα πέναλτι η «Σκουάντρα Ατζούρα» κέρδισε με 4-2 και περιμένει αντίπαλο στον τελικό του «Γουέμπλεϊ» στις 11 Ιουλίου.

Ο αγώνας

Στο 3ο μόλις λεπτό η Ισπανία είχε δοκάρι με τον Μπαρέλα αλλά η φάση δε μέτρησε καν λόγω οφσάιντ ενώ στο 12’ ο Ογιαρθάμπαλ βρέθηκε απέναντι στον Ντοναρούμα αλλά έχασε το κοντρόλ και κόπηκε από τον Έμερσον. Στο 14’ ο Τόρες έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω και στο 21’ ο Έμερσον απέφυγε τον Σιμόν από αριστερά κι έσωσε στον Ιμόμπιλε, αλλά εκείνος καθυστέρησε κι όταν έστρωσε στον Μπαρέλα, εκείνος κόπηκε.

Στο 25ο λεπτό ο Όλμο κέρδισε τις κόντρες στην περιοχή κι έκανε το πλασέ από το πέναλτι αλλά ο Ντοναρούμα έπεσε κι απομάκρυνε εντυπωσιακά και στο 32’ hΙσπανία πίεσε κι έκλεψε ψηλά αλλά το σουτ του Όλμο ήταν κακό κι ενώ είχε στήριγμα τον Ογιαρθάμπαλ στα δεξιά του.

Στο 39’ ο Ογιαρθάμπαλ βρέθηκε σε καλό σημείο στα δεξιά αλλά έκανε τραγικό σουτ, ενώ στο 45’ ο Ινσίνιε άνοιξε αριστερά στον Έμερσον που πλάσαρε από δύσκολη γωνία κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 50ο λεπτό ο Όλμο σέντραρε από δεξιά αλλά ο Ντι Λορέντζο πήρε την μπουκιά από το στόμα του Φεράν Τόρες, ενώ στο 52’ ο Ογιαρθάμπαλ έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά κι έστρωσε έξω στον Μπούσκετς, που έκανε το σουτ αλλά αστόχησε για λίγο και στην κόντρα ο Κιέζα έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά αλλά ο Σιμόν έπεσε και μάζεψε.

Και τελικά στο 60’ η Ιταλία έφυγε πανέμορφα στην αντεπίθεση, ο Ιμόμπιλε κόπηκε αλλά η μπάλα στρώθηκε αριστερά στον Κιέζα που με φοβερό δεξί σουτ έκανε το 1-0.

Στο 65’ ο Κόκε σήκωσε πανέμορφα για τον Ογιαρθάμπαλ που μόνος του από κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και στο 67’ ο Όλμο έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στο 68’ ο Κιέζα έσωσε όμορφα κάθετα στον Μπεράρντι που από δεξιά έκανε το σουτ και είδε τον Σιμόν να βγάζει με τα πόδια και στο 80’ οι Ιταλοί έκλεψαν ψηλά και ο Μπεράρντι πλάσαρε λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Σιμόν μπλόκαρε.

Τελικά στην κόντρα ο Μοράτα άλλαξε υπέροχα με τον Όλμο και πλάσαρε εξ επαφής τον Ντοναρούμα για το 1-1. Στο 82’ μετά από κόρνερ ο Μπούσκετς πήρε την κεφαλιά αλλά παρά την άστοχη έξοδο του Ντοναρούμα, δεν μπόρεσε να βρει τέρμα.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 98’ ο Όλμο εκτέλεσε με τη μία το φάουλ από μακριά και αρκετά πλάγια, ο Ντοναρούμα έδιωξε εντυπωσιακά χαμηλά και στην επαναφορά ο Μοράτα πλάσαρε στα σώματα. Στο102’ ο Ντοναρούμα βγήκε και πρόλαβε τον Μοράτα, η μπάλα στρώθηκε στον Γιορέντε που πλάσαρε αλλά ο  Κιελίνι έσωσε ενώ στο 110’ ο Μπεράρντι έκανε φοβερή ενέργεια από δεξιά και σούταρε με το αριστερό αλλά η μπάλα κόντραρε στον Λαπόρτ και στην εξέλιξη της φάσης ο άσος της Σασουόλο σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Το ματς πήγε στα πέναλτι όπου ο Σιμόν έπιασε το πρώτο πέναλτι του Λοκατέλι. Ο Όλμο έστειλε την μπάλα πολύ έξω ενώ ο Μπελότι έκανε το 1-0. Ο Χεράρδ Μορένο έκανε το 1-1 πάρα την προσπάθεια του Ντοναρούμα και ο Μπονούτσι έκανε το 2-1. Ο Τιάγκο ισοφάρισε σε 2-2 αλλά ο Μπερναρντέσκι έκανε το 3-2 και ο Ζορζίνιο διαμόρφωσε το 4-2 κι έστειλε την Ιταλία στον τελικό.

Ο πρωταγωνιστής – Τζίτζιο Ντοναρούμα

donaruma

Ο γκολκίπερ της Ιταλία κράτησε την ομάδα του όρθια σε όλη την παράταση, πραγματοποιώντας σωρεία μεγάλων επεμβάσεων και στη διαδικασία τν πέναλτι είπε όχι και στον Χεράρδ Μορένο

Ο αφανής ήρωας – Ντάνι Όλμο

olmo

Μακράν ο κορυφαίος παίκτης της Ισπανίας. Είχε την ασίστ στο γκολ του Μοράτα, είχε δύο τρία πανέμορφα σουτ και γενικά από αριστερά δημιούργησε πάμπολλους κινδύνους.

Η απογοήτευση – Άλβαρο Μοράτα

morata

Ο  φορ της Γιουβέντους ήταν εκείνος που ισοφάρισε για την Ισπανία αλλά στη διαδικασία των πέναλτι στάθηκε και πάλι μοιραίος. Νικήθηκε από τον Ντοναρούμα και «κρέμασε» την ομάδα του.

Οι ενδεκάδες

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Έμερσον (74’ Τολόι), Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ζορζίνιο, Βεράτι (74’ Πεσίνα), Μπαρέλα (84’ Λοκατέλι), Ινσίνιε (84’ Μπελότι), Κιέζα (107’ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (62’ Μπεράρντι)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Άλμπα, Αθπιλικουέτα (85’ Μάρκος Γιορέντε), Έρικ Γκαρσία (109’ Πάου Τόρες), Λαπόρτ, Μπούσκετς (106’ Τιάγκο), Πέδρι, Κόκε (70’ Ρόδρι), Φεράν Τόρες (62’ Μοράτα), Όλμο, Ογιαρθάμπαλ (70’ Χεράρδ Μορένο)

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (ΓΕΡ). Βοηθοί: Μαρκ Μπορσχ (ΓΕΡ), Στέφαν Λουπ (ΓΕΡ). 4ος: Σερχέι Καράσεβ (ΡΩΣ), VAR: Μάρκο Φριτς (ΓΕΡ), Κρίστιαν Ντίνγκερτ (ΓΕΡ), Κρίστιαν Γκίτελμαν (ΓΕΡ), Μπάστιαν Ντάνκερτ (ΓΕΡ)

Πηγή:aek365.org