Και στο τέλος το σηκώνει η… Σεβίλλη! (video)

Δεν έχει αντίπαλο στο Europa League η Σεβίλλη. Οι Ανδαλουσιανοί κέρδισαν την Ίντερ με 3-2 σε έναν τελικό, χάρμα οφθαλμών και σήκωσαν το 6ο τρόπαιό τους στο θεσμό και έχοντας παίξει σε ισάριθμους τελικούς.

Δύο γκολ από τον Ντε Γιονγκ, παραλίγο μοιραίος αλλά στο τέλος, λυτρωτής, ο Ντιέγκο Κάρλος.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς στο 3ο λεπτό ο άμυνα της Ίντερ δεν έδιωξε σωστά, ο Φερνάντο έπιασε το γυριστό αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώματα και στην κόντρα ο Λουκάκου έκανε φοβερή ενέργεια από δεξιά, πήρε στο σώμα και στο σπριντ τον Κάρλος που του έκανε πέναλτι. Ο Βέλγος το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 0-1 από τα 11 μέτρα.

Ωστόσο η Σεβίλλη ανέβηκε και στο 12ο λεπτό απάντησε. Η ισπανική ομάδα άλλαξε πανέμορφα την μπάλα, ο Νάβας σέντραρε από δεξιά και ο Ντε Γιονγκ με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-1.

Στο 16’ η Ίντερ φώναξε για πέναλτι σε χέρι του Κάρλος με τον Μακέλι να μη δίνει κάτι και στο 18’ ο Γιανγκ έβγαλε όμορφη σέντρα από αριστερά αλλά ο Ντ’Αμπρόζιο εξ επαφής τελείωσε άσχημα τη φάση και αστόχησε.

Στο 22ο λεπτό ο Οκάμπος έκανε το σουτ από πλάγια θέση, με την μπάλα να σταματά στο πλαϊνό δίχτυ του Χαντάνοβιτς, ενώ στο 33’ ο Μπανέγα εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντε Γιονγκ με απίθανη κεφαλιά από πλάγια θέση, έγραψε το 2-1.

Ωστόσο στο 36’ η Ίντερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Κάρλος έκανε φάουλ στον Λουκάκου, ο Μπρόζοβιτς το εκτέλεσε κα ο Γοδίν με κεφαλιά έγραψε το 2-2.

Στο 45+2’ ο Μπανέγα εκτέλεσε το φάουλ, ο Οκάμπος πήρε τη γυριστή κεφαλιά αλλά ο Χαντάνοβιτς έδιωξε δύσκολα.

Στο 52ο λεπτό ο Ντ’Αμπρόζιο έκανε το γύρισμα από δεξιά, η άμυνα της Σεβίλλης έδιωξε και ο Γκαλιαρντίνι πλάσαρε από το ύψος της περιοχής αλλά ο Κάρλος έσωσε με αυτοθυσία και στο 57’ ο Ρεγκιλόν απέφυγε όμορφα τον Γοδίν στα αριστερά κι έκανε με τη μία το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ.

Στο 65ο λεπτό, ο  Λουκάκου έφυγε πίσω από τη σέντρα βρέθηκε μόνος με τον Μπόνο και πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης έσωσε με τα πόδια και στο 74’ ο Μπανέγα εκτέλεσε ένα ακόμη φάουλ, το διώξιμο της άμυνας της Ίντερ δεν ήταν καλό και ο Ντιέγκο Κάρλος με απίθανο ψαλιδάκι έγραψε το 3-2, με την μπάλα να έχει βρει και στον Ρομέλου Λουκάκου.

Στο 82ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Σεβίλλης, ο Σάντσες πλάσαρε στο πέσιμο και ο Κουντέ έσωσε στη γραμμή και στο 90+1’ ο Μπρόζοβιτς σέντραρε από δεξιά και ο Καντρέβα πετάχτηκε και πλάσαρε στο πρώτο δοκάρι αλλά ο Μπόνο έβγαλε σε κόρνερ.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Κουντέ, Νάβας, Ρεγκιλόν, Ντιέγκο Κάρλος (86’ Γκουντέλι), Μπανέγα, Φερνάντο, Χορδάν, Σούσο (77’ Βάσκες), Οκάμπος (71’ Μουνίρ), Ντε Γιονγκ (85’ Εν Νεσιρί)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Γιανγκ, Μπαζτόνι, Ντ’Άμπρόζιο (78’ Μόουζες), Ντε Φράι, Γοδίν (90’ Καντρέβα), Γκαλιαρντίνι (78’ Έρικσεν), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Λουκάκου, Λαουτάρο Μαρτίνες (78’ Αλέξις Σάντσες)

πηγή: aek365.org