Λιόν και… VAR, σόκαραν τη Σίτι! (VIDEO)

Μια από τα ίδια για τη Μάντσεστερ Σίτι και ακόμη μια χρονιά που τα πετεροδόλαρα δε φέρνουν επιτυχίες στην Ευρώπη. Οι «πολίτες» έχασαν με 3-1 από την απίθανη Λιόν, που πέρασε τελικά στον ημιτελικό κι εκεί θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν. Παράπονα από το VARγια τη Σίτι, όπως και πέρσι στον προημιτελικό με την Τότεναμ.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Στέρλινγκ κινήθηκε από αριστερά κι έκανε το γύρισμα για τον Ζέσους αλλά ο Μάρσαλ πρόλαβε σωτήρια, ενώ στο 10’ ο Μάρσαλ έκανε το δυνατό σουτ έξω την περιοχή αλλά ο Έντερσον μπλόκαρε.

Και στο 24ο λεπτό, μετά από γέμισμα στην πλάτη της άμυνας της Σίτι, ο Εκαμπί κατέβασε, ο Έντερσον είχε βγει έξω από το τέρμα του και η μπάλα στρώθηκε στον Κορνέ που με πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1.

Στο 31ο λεπτό, μετά από γύρισμα από αριστερά ο Λόπες έδιωξε λανθασμένα αλλά στη συνέχεια πρόλαβε σωτήρια τον Γκιντογκάν, ενώ στο 43’ ο Στέρλινγκ έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από δεξιά, ο Ρόδρι πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Λόπες μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 45+1’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε μαγική μπαλιά για τον Στέρλινγκ, που από πλάγια θέση στα δεξιά, δεν μπόρεσε να νικήσει τους Λόπες και Κορνέ.

Στο 61ο λεπτό, ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Λόπες έπεσε και απομάκρυνε, ενώ στο 64’ ο Μάρσαλ έπιασε το μακρινό σουτ αλλά ο Έντερσον μπλόκαρε.

Και τελικά στο 69ο λεπτό ο Στέρλινγκ έκανε μαγική ενέργεια και γύρισμα από αριστερά και ο Ντε Μπρόινε με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 1-1.

Στο 73’ ο Ζέσους συνέκλινε από αριστερά κι έκανε το δεξί σουτ αλλά ο Λόπες έσωσε δύσκολα, ενώ στο 78’ ο Στέρλινγκ από αριστερά σήκωσε ιδανικά για τον Ζέσους που πήγε να σκοράρει με γυριστό αλλά αστόχησε.

Κι όμως στο 79’ ο Αουάρ έκανε την κάθετη πάσα, ο Εκαμπί από οριακή θέση άφησε την μπάλα με προσποίηση κάτω από τα πόδια και ο Ντεμπελέ έφυγε μόνος με τον Έντερσον και τον πλάσαρε για το 1-2.

Στο 86’ ο Μαχρέζ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Στέρλινγκ εξ επαφής και μπροστά σε κενό τέρμα πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια και στην κόντρα ο Έντερσον απέκρουσε ασταθώς μετά από σουτ του Αουάρ και ο Ντεμπελέ πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε από κοντά για το 1-3.

Στο 90+4’ ο Λόπες έδιωξε σε κόρνερ το φάουλ του Ντε Μπρόινε και από το κόρνερ ο Γουόκερ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Έρικ Γκαρσία, Λαπόρτ, Φερναντίνιο (56’ Μαχρέζ), Κανσέλο, Ρόδρι (84’ Νταβίντ Σίλβα), Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Στέρλινγκ, Ζέσους

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντεναγέρ, Μαρσέλο, Ντιμπουά (75’ Τετέ), Μαρσάλ, Κακερέ, Αουάρ, Ντεπάι (75’ Ντεμπελέ), Εκαμπί (87’ Ρεν Αντελαΐντ), Κορνέ, Γκιμαράες (70’ Μέντες)

πηγή: aek365.org