Στα προημιτελικά με δύο νίκες η Σαχτάρ (VIDEO)

Η νίκη με 2-1 μέσα στη Γερμανία είχε δώσει ούτως η άλλως, μεγάλο προβάδισμα στη Σαχτάρ έναντι της Βόλφσμπουργκ. Οι Ουκρανοί ήταν καλύτεροι και στο «Ολιμπίσκι», κέρδισαν τους «λύκους» με 3-0 και πέρασαν στην οχτάδα του Europa League. Το νικητή του ζευγαριού, Βασιλεία-Άιντραχτ θα αντιμετωπίσει η Σαχτάρ στα προημιτελικά.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Ρουσιγιόν από αριστερά, σταμάτησε πάνω στον Ντοντό, ενώ στο 11’ το μακρινό σουτ του Αντόνιο πέρασε έξω. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κάστελς έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Πάτρικ και στο 19’ οι Αντόνιο, Τάισον και Μοράες άλλαξαν πανέμορφα αλλά η προβολή του τελευταίου κόπηκε από τον Πόνγκρατσιτς.

Στο 23’ μετά από γύρισμα του Μπρέκαλο, ο Γκίντσεκ δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με τακουνάκι και στο 26’ ο Μάρλος έκανε το πλασέ από δεξιά στην περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι των Γερμανών. Στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Μπρουκς πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 33’ ο Ντοντό σέντραρε από δεξιά και ο Ματβιγένκο έπιασε το σουτ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Κάστελς έβγαλε με τα πόδια.

Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό η Σαχτάρ έκρυψε την μπάλα και ο Μοράες έκανε το διαγώνιο πλασέ από δεξιά, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Στο 47ο λεπτό ο Μάρλος έκανε όμορφη κίνηση και κάθετη στον Μοράες, αλλά ο Κάστελς τον νίκησε σε μοναδικό τετ α τετ και στο ίδιο λεπτό ο κίοερ των «λύκων» είπε όχι και σε μακρινό σουτ του Τάισον.

Στο 50ο λεπτό το σουτ του Βέγκχορστ σταμάτησε πάνω στον Κριβτσόβ, ενώ στο 52’ ο Μάρλος έκανε νέα μαγική ενέργεια αλλά πλάσαρε πάνω στον Κάστελς. Μάλιστα στο ίδιο λεπτό ο Τάισον βρέθηκε μόνος ε τον τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ αλλά το σουτ του έξυσε το δοκάρι.

Στο 61ο λεπτό ο Πιάτοβ είπε όχι σε δυνατή εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ, ενώ στο 64’ ο Μοράες έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 66’ ο Κρούσλιακ έδωσε αρχικά πέναλτι υπέρ της Βόλφσμπουργκ αλλά αφού είδε το VARκατάλαβε πως η παράβαση ήταν εκτός περιοχής και το ακύρωσε, αλλά απέβαλλε σωστά τον Κοτσολάβα.

Ο Μπρέκαλο εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Πιάτοβ έσωσε εκ νέου και στο 71’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία την αποβολή του Μπρουκς με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο 75ο λεπτό το πλασέ του Μαρμούς μέσα από την περιοχή, κόντραρε σε σώματα και στο 89’ ο Ντοντό έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μοράες με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 1-0.

Και μάλιστα στο 90+1’ η Σαχτάρ βγήκε στην κόντρα, ο Κονοπλιάνκα άνοιξε δεξιά στον Σόλομον που έκανε το 2-0 με διαγώνιο συρτό σουτ ενώ στο 90+4’ ο Μοράες βγήκε μόνος με τον Κάστελς, τον απέφυγε και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Ματβιγένκο, Κριβτσόβ, Ντοντό, Κοτσολάβα, Στεπανένκο, Μάρκος Αντόνιο (74’ Κοβαλένκο), Πάτρικ, Μάρλος (77’ Σόλομον), Τάισον (86’ Κονοπλιάνκα), Μοράες

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Πόνγκρατσιτς, Τισεράν, Μπρουκς, Μπρέκαλο (76’ Γκιλαβογκί), Ρουσιγιόν (83’ Κλάους), Σλάγκερ, Άρνολντ, Γκίντσεκ (61’ Μαρμούς), Βίκτορ, Βέγκχορστ

πηγή: aek365.org