Στο ρελαντί η Άρσεναλ (vid)

Μια από τις ευκολότερες φετινές τις νίκες πέτυχε η Άρσεναλ, που επικράτησε με 3-0 της Νιούκαστλ και ανεβαίνει σιγά σιγά.

Στο 15ο λεπτό η Άρσεναλ άγγιξε το γκολ καθώς ο Σακά έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από δεξιά αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ κατάφερε εξ επαφής να πλασάρει στο δοκάρι προ κενής εστίας.

Στο 27’ ο Σμιθ Ρόου έφυγε στην κόντρα από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε για τον Ομπαμεγιάνγκ, αλλά ο Γκαμπονέζος πλάσαρε άσχημα από το ύψος του πέναλτι και στο 44’ ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το σουτ που κόντραρε στον Κραφτ και πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 47ο λεπτό ο Λακαζέτ έκανε το σουτ και ο Ντάρλοου έσωσε εντυπωσιακά αλά στο 50’ ο Παρτέι έβγαλε βαθιά μπαλιά στον Ομπαμεγιάνγκ, που έφυγε στην κόντρα από αριστερά και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Στο 58’ ο Κραφτ έβαλε σωτήρια την προβολή σε σουτ του Λακαζέτ και στην επαναφορά ο Τίρνεϊ αστόχησε από κοντά αλλά στο 61’ η Άρσεναλ έφυγε ξανά στην κόντρα, ο Σμιθ Ρόου έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Σακά από το πέναλτι πλάσαρε για το 2-0.

Ο Ντάρλοου νίκησε ξανά τον Λακαζέτ στο 66ο λεπτό ενώ στο 76’ ο Σέντρικ έκανε την κούρσα και το γύρισμα από δεξιά (ακριβώς στο όριο) και ο Ομπαμεγιάνγκ πλάσαρε από το πέναλτι για το 3-0.