Στον τελικό η Ισπανία, γκρέμισε το αήττητο των Ιταλών (vid)

H Ισπανία γκρέμισε το αήττητο των 37 αγώνων της Ιταλίας, την κέρδισε με 2-1 και πέρασε στον μεγάλο τελικό του Nations League. Τρία χρόνια είχαν να χάσουν οι Ιταλοί, με τελευταία ήττα εκείνη από την Πορτογαλία με 1-0 στις 10 Σεπτέμβριου του 2018, ενώ εντός έδρας σε επίσημο ματς, είχαν να γνωρίσουν την ήττα από το 1999! Εκδίκηση για τη «Φούριας Ρόχας» που αποκλείστηκε από την Ιταλία στο πρόσφατο Εuro.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Σιμόν έσωσε μετά από σουτ του Κιέζα ενώ στο 13’ ο Ογιαρθάμπαλ σούταρε στα σώματα και στο 17’ ήρθε το γκολ για την Ισπανία. Ο Ογιαρθάμπαλ έβγαλε άψογη σέντρα από αριστερά και ο Τόρες από κοντά με όμορφο πλασέ στην κίνηση, έγραψε το 0-1.

Στο 28ο λεπτό η κεφαλιά του Ντι Λορέντζο πέρασε μόλις έξω ενώ στο 34’ ο Μπερναρντέσκι έφυγε στην κόντρα, σούταρε στην κλειστή γωνία του Σιμόν ο οποίος με τη βοήθεια του δοκαριού αποσόβησε το γκολ. Στο 35’ ο Ινσίνιε βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Σιμόν αλλά πλάσαρε άστοχα, ενώ στο 53’ η Ιταλία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπονούτσι, ο οποίος βρήκε στον αέρα τον Μπούσκετς με τον αγκώνα και είδε τη 2η κίτρινη.

Στο 45+1’ ο Ινσίνιε κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Ισπανίας αλλά έχασε το κοντρόλ και ο Σιμόν μπλόκαρε και στην επόμενη φάση ο Ογιαρθάμπαλ σέντραρε από αριστερά και ο Τόρες με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Η Ισπανία ήλεγξε το ματς στην επανάληψη και στο 63’ ο Πίνο έκανε φοβερή ενέργεια και σέντρα από δεξιά και ο Ογιαρθάμπαλ έχασε απίθανη ευκαιρία με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι.

Στο 78ο λεπτό ο Ντοναρούμα έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Αλόνσο, ενώ στο 83’ μετά από κόρνερ της Ισπανίας, ο Κιέζα έφυγε εντυπωσιακά στην κόντρα, την κατάλληλη στιγμή έβγαλε δεξιά στον Πελεγκρίνι κι εκείνος πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-2.