Vini, vidi, vici… (vid)

Με τον Βινίσιους να κάνει το κορυφαίου του παιχνίδι με τη λευκή φανέλα η Ρεάλ νίκησε με 3-1 τη Λίβερπουλ και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Οι Μαδριλένοι απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό με σουτ του Μπενζεμά που μπλόκαρε ο Άλισον. Στο 13′ ο Βινίσιους έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Ο Βραζιλιάνος όμως κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κρόος τον βρήκε με 30άρα μπαλιά και αυτός κατέβασε με το στήθος και σούταρε για να κάνει το 1-0. Στο 32ο λεπτό πάλι ο Βινίσιους πήρε την μπάλα στο όριο της μεγάλης περιοχής και πλάσαρε με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Λίγο νωρίτερα ο Καμπάκ φάνηκε να ανατρέπει τον Μπενζεμά αλλά διαιτητής και VAR δεν είχαν παράβαση.

HΡεάλ κυριαρχούσε απολύτως και στο 36′ ήρθε το 2-0. Μετά από λάθος του Ρόμπερτσον η μπάλα έφτασε στον Ασένσιο που την πέρασε πάνω από τον Άλισον και πλάσαρε σε κενή εστία. Στο ξεκίνημα της φάσης η Λίβερπουλ διαμαρτυρήθηκε για φάουλ του Λούκας στον Μανέ.

Ο Ασένσιο λίγο έλειψε να σκοράρει και πάλι στο 43′ όταν από νέο λάθος στην άμυνα των «κόκκινων» πήρε την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει τον Άλισον.

HΛίβερπουλ μπήκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο μέρος. Κράτησε μπάλα και στο 51′ έκανε το 1-1. Ο Ζότα σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Σαλάχ που πλάσαρε σωστά και σκόραρε. Λίγο μετά (53′) ο Ζότα έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. H Ρεάλ επιχείρησε να αντιδράσει και στο 61′ απείλησε με σουτ του Κρόος που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μπενζεμά έδωσε στον Βινίσιους και αυτός πλάσαρε άμεσα γράφοντας το 3-1. Στο γκολ φέρει ευθύνη ο Άλισον που έπεσε αλλά δεν έβαλε σωστά το χέρι του.

Ο Μπενζεμά στο 71′ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον γκολκίπερ της Λίβερπουλ να μπλοκάρει. Από εκεί και πέρα το ματς έγινε κακό με τη Ρεάλ να είναι πιο προσεκτική και τη Λίβερπουλ να μην μπορεί να απειλήσει.

ΡΕΑΛ Μ.: Κουρτουά, Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Λούκας Βάσκεθ, Μόντριτς, Κρόος, Κασεμίρο, Ασένσιο (70’Βαλβέρδε), Βινίσιους (84’Ροντρίγκο), Μπενζεμά

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Φαμπίνιο, Φίλιπς, Καμπάκ (81’Φιρμίνο), Κεϊτά (42’Τιάγκο), Βαϊνάλντουμ, Ζότα (81’Σακίρι), Μανέ, Σαλάχ

Πηγή: aek365.org