(ΑΝΟΡΘΩΣΗ) Η πιο μάγκικη νίκη στο πρωτάθλημα / Ο Λάζαρος των μεγάλων αγώνων και ο παίκτης-αποκάλυψη

Του ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΠΑΡΠΕΤΤΑ

Ήταν χωρίς αμφιβολία η πιο μάγκικη νίκη από την αρχή του πρωταθλήματος αυτή απέναντι στο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ. Και η πιο σημαντική μέχρι την επόμενη.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πήρε κι άλλες μεγάλες νίκες φέτος. Κέρδισε το ΑΠΟΕΛ στο «ΠΑΠ», νίκησε την Ομόνοια στο ΓΣΠ. Αυτή τη φορά όμως ήταν παιχνίδι που «έκαιγε το σίδερο». Ήταν πολύ μεγάλης βαθμολογικής σημασίας και κομβικό για την προοπτική των «κυανολεύκων» ενόψει της συνέχειας.

Απέναντι σε ένα αντίπαλο που βρισκόταν στην καλύτερη κατάσταση του, που «έτρεχε» ένα μεγάλο αήττητο σερί 17 αγώνων και έπαιζε στην έδρα του. Η Ανόρθωση όμως έδειξε από το πρώτο λεπτό ότι πήγε στη Λευκωσία για να κερδίσει και ξέρει μάλιστα και τον τρόπο που θα το κάνει.

Είχε την προσέγγιση που θέλει ο κόσμος της και ανταποκρίνεται στο εκτόπισμα της ομάδας. Δεν πήγε να «κλέψει» το ματς ούτε με συντηρητική προσέγγιση όπως έκανε σε κάποια άλλα ντέρμπι φέτος. Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε σαν την Ανόρθωση που βλέπουμε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που μπήκε δυνατά το ΑΠΟΕΛ, στη συνέχεια έλεγξε το ματς, πέτυχε ένα γκολ, είχε κι άλλες ευκαιρίες και κυριάρχησε στο γήπεδο. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος δικαίωσε τον προπονητή του που του έδωσε φανέλα βασικού. Απέδειξε για ακόμη μία φορά στην πλούσια καριέρα του ότι είναι φτιαγμένος για τα μεγάλα παιχνίδια. Δεν είναι μόνο το γκολ αλλά η γενικότερη παρουσία του στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Λόρια επίσης έκανε μεγάλο παιχνίδι κρατώντας την Ανόρθωση στο πρώτο 20λεπτο στο β΄ ημίχρονο όταν δέχθηκε μεγάλη πίεση. Ο Τιμούρ Κετσπάγια πιο ήρεμος από ποτέ έκανε τις κινήσεις που έπρεπε από τον πάγκο και τον δικαίωσαν στον απόλυτο βαθμό.

Ο Χρυσοστόμου με ένα γκολ όνειρο πέτυχε το 2-0 και ο Ιωάννου «κέρδισε» την αποβολή του Σαμπάλα. Ο Ανδρέας Χρυσοστόμου είναι ο παίκτης αποκάλυψη. Η ενεργοποίηση του αποδεικνύεται καταλυτική. Δεν είναι μόνο το ταλέντο του αλλά το ποδοσφαιρικό θράσος που έχει. Δεν είναι λίγο πράγμα σε ντέρμπι στο ΓΣΠ απέναντι στο ΑΠΟΕΛ να κλέβει τη μπάλα κάτω από το κέντρο, να διανύει μια τόσο μεγάλη απόσταση και να τελειώνει τη φάση με μαθηματική ακρίβεια.

Καταληχτικά αν βλέπαμε αυτή την Ανόρθωση από την αρχή της χρονιάς πιθανόν να ήταν το πρώτο φαβορί για τον τίτλο. Ο χρόνος όμως δεν μπορεί να γυρίσει πίσω. Οι «κυανόλευκοι» είναι στο -8 από την κορυφή και θα παίξουν στο Τσίρειο τον Απόλλωνα με στόχο τη νίκη που θα τους βάλει στο κόλπο του πρωταθλήματος δυνατά.

Είναι πάντως αξιοσημείωτη η βελτίωση της ομάδας. Ένας ήρεμος και με καθαρό μυαλό Τιμούρ Κετσπάγια ανακάτεψε την τράπουλα και βρήκε τις λύσεις μέσα από το ρόστερ που ήδη είχε από την αρχή της σεζόν. Η ενεργοποίηση και πιο συχνή χρησιμοποίηση παικτών όπως οι Χριστοφή και Χρυσοστόμου έδωσαν ταχύτητα, ένταση, έκρηξη που τόσο πολύ είχε ανάγκη η ομάδα.

Ο Αντωνιάδης «πεθαίνει» στο γήπεδο για την ομάδα σε κάθε παιχνίδι και είναι εξαιρετικός τον τελευταίο καιρό. Ο Παύλος Κορρέα παίζοντας στη θέση του (κεντρικός αμυντικός) βελτιώνεται συνεχώς. Οι Κορέια και Αμπαρτσουμιάν είναι τα καλύτερα μπακ αυτή τη στιγμή στο πρωτάθλημα.