Τα πήρε όλα κι έφυγε (για Final Four) η ΑΕΚ!

Η αγριεμένη ΑΕΚ έκανε μια… χαψιά τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (91-78) και έκανε άλμα για να εξασφαλίσει την 1η θέση του ομίλου, αφού πήρε και τη διαφορά!

Βγαλμένη από τα καλύτερα όνειρα των φιλάθλων της η… τσαμπουκαλεμένη ΑΕΚ, «πάτησε» τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (91-78) στο «καυτό» ΟΑΚΑ και αγκαλιάζει την πρωτιά στον δεύτερο όμιλο του Basketball Champions League, που χαρίζει το απόλυτο πλεονέκτημα μέχρι το Final Four της διοργάνωσης, καθώς ανέτρεψε τη διαφορά των 7 πόντων, με την οποία είχε χάσει στον πρώτο γύρο!

Αρκετοί διακριθέντες για την ομάδα του Παπαθεοδώρου, ξεχώρισαν οι Σαντ-Ρος (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Ματσιούλις (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Στο 7-2 ανέβηκε πλέον η Ένωση και ορίζει τη μοίρα της!

Σημείο-κλειδί για την επικράτηση της Ένωσης η άμυνα που έπαιξε στην τέταρτη περίοδο (23-12 το επιμέρους σκορ), ενόσω περιόρισε σημαντικά και την κυριαρχία των Ισραηλινών στα ριμπάουντ.

Το ματς
Η Χάποελ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 8-3 στα πρώτα 2,5 λεπτά, με τους Μπραϊμό και Τόμας να «χτυπούν» τους ψηλούς της ΑΕΚ. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου αντέδρασαν και με μπροστάρηδες τους Λάνγκφορντ και Σαντ-Ρος, έφεραν το ματς στα ίσα (10-10 στο 4’).

Από ‘κει και πέρα, η Ένωση βελτίωσε ακόμα περισσότερο την άμυνά της και κυριάρχησε στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου: με σερί 7-0 μετέτρεψε το 15-19 (7’) σε 22-19 (9’). Παρ’ όλα αυτά, κάποιες λανθασμένες επιλογές στο φινάλε του δεκάλεπτου και ένα τρίποντο του Μπλατ, έφεραν τους Ισραηλινούς στο -1 (25-24).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Κάτας βρήκε λύσεις από τα επιθετικά ριμπάουντ και ανανέωσε επιθέσεις, με συνέπεια να περάσει μπροστά (29-30 στο 13’). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε από την περιφέρεια, αφού με διαδοχικά τρίποντα ξέφυγαν με +6 (38-32 στο 14’).

Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μπλόκαραν επιθετικά από την άμυνα ζώνης που επέλεξε ο προπονητής της Χάποελ, η οποία πλησίασε σε απόσταση βολής (40-39 στο 16’). Σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (42-43 στο 19’) και ανέτρεψαν τελείως την κατάσταση.

Στην τελική ευθεία του ημιχρόνου, η ΑΕΚ «έσφιξε» την άμυνά της και με σερί 5-0 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «αέρα» 4 πόντων (47-43).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Ένωση διατήρησε μικρό προβάδισμα (52-48 στο 22’), αλλά στη συνέχεια πλήρωσε την αστοχία της στις βολές (2/6 σε 3 διαδοχικά ζευγάρια) και έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Κάτας να προσπεράσει (54-56 στο 25’).

Από ‘κει και πέρα, οι άμυνες έπαιξαν σημαίνοντα ρόλο, με τη δράση των δύο ομάδων να περιορίζεται σημαντικά, καθώς αλληλοεξουδετερώθηκαν. Ο «Δικέφαλος» γύρισε από το -3 (58-61 στο 26’) χάρη στη διάθεση που έβγαλε και πέρασε μπροστά (66-64 στο 28’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (68-66).

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αφού Μπράουν και Χρυσικόπουλος έδωσαν «αέρα» 8 πόντων στο σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου (78-70). Οι Ισραηλινοί απάντησαν με τρίποντο, ωστόσο ο Λάνγκφορντ φρόντισε να αυξήσει την διαφορά στο +10 (83-73).

Το ΟΑΚΑ ξεσηκώθηκε με περίπου 4’ στο ρολόι, ο Σλότερ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, ευστόχησε και στις δυο βολές, ενώ στην επαναφορά ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 88-73. Η ΑΕΚ είχε βάλει «πλώρη» για να καλύψει την διαφορά του εκτός έδρας παιχνιδιού (+7) και το ματς απλά δεν χανόταν. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, ο Σλότερ διατήρησε την διαφορά, ο Μασιούλιτς ευστόχησε σε μια βολή και η «Ένωση» πανηγύρισε σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 91-87.

Πηγή: sport-fm.gr

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]