Ακόμα ένα μαρτύριο

Ο Παναθηναϊκός «παραδόθηκε» στην Αγία Πετρούπολη (112-83) στην Ζενίτ που έπαιζε για την επιβίωσή της στην Euroleague και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Χωρίς τους Μακ και Χεζόνια ο Παναθηναϊκός (δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής καθώς η αναμέτρηση ήταν εξ αναβολής για την 6η αγωνιστική) έγινε εύκολη λεία στις διαθέσεις της Ζενίτ. Πρόσθεσε μια ακόμα εφιαλτική βραδιά φέτος. Κι ένα ακόμα «μαρτύριο» που δεν τιμά το μέγεθος των «πράσινων» αναμφισβήτητα από τη δεδομένα περιορισμένη ποιότητά τους.

Το να χάνουν όμως με… κάτω τα χέρια και να γίνονται κομπάρσοι στο πάρτι ομάδων είναι βαρύ. Όπως και το να δέχονται 112 πόντους!!! Είναι ντροπή και για τους ίδιους.

Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ κακή αρχή και η Ζενίτ με 3/3 τρίποντα προηγήθηκε 11-0 μετά από 2 λεπτά αγώνα. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και η είσοδος του Μποχωρίδη τους έδωσε περισσότερη σκληράδα στην περιφέρεια αλλά και καλύτερη κυκλοφορία.

Μείωσαν σε 21-18 και 23-22 αλλά δέχθηκαν τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου (26-22). Κι αυτό δείχνει την κακή αμυντική τους συγκέντρωση καθώς είχαν μόνο δύο ομαδικά φάουλ και θα μπορούσαν να έχουν πάρει διαφορετικές αποφάσεις.

Η Ζενίτ με τον Μπάρον να έχει ένα μίνι- ξέσπασμα προηγήθηκε 32-24 στο 11’ αλλά οι «πράσινοι» ήταν πάλι εκεί. Με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσαν σε 34-31 και με τα επιθετικά ριμπάουντ να τους δίνουν λύσεις. Πιθανότατα να ήταν και το αντίβαρο στα τρομερά ποσοστά ευστοχίας της Ζενίτ έξω από τα 6,75μ (8/15 στο ημίχρονο).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε ένα παραγωγικό πεντάλεπτο αλλά στα τελευταία τρία λεπτά παρουσίασε και πάλι ζητήματα. Οι Ρώσοι έφτασαν στο 47-40 στο τέλος του ημιχρόνου και ο Παναθηναϊκός παρουσίαζε εκ νέου τα γνωστά προβλήματα. Στην άμυνα…

Οι 12 πόντοι όμως από τα επιθετικά ριμπάουντ διατηρούσαν την ελληνική ομάδα κοντά στο σκορ. Η Ζενίτ παρουσιάστηκε πολύ πιο δυνατή στην επανάληψη και με τον Παναθηναϊκό να μην έχει αντίδοτο στους Πάνγκος και Τόμας προηγήθηκε 61-48 μετά από ένα σερί 8-0. Τα τρίποντα της Ζενίτ συνεχίζονταν και στο 27’30’’ το σκορ πήγε στο 68-53 με τους γηπεδούχους να έχουν 12/21 σουτ έξω από τα 6,75μ. Η Ζενίτ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 76-60, με 14/24 τρίποντα και με την άμυνα του Παναθηναϊκού να έχει γίνει «σμπαράλια».

Η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (83-63) στο 31’ αλλά ο Νεμάνια Νέντοβιτς ανέλαβε δράση και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 84-72. Γρήγορα η Ζενίτ βρέθηκε στο 94-76 με πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος και με τον Κέβιν Πάνγκος να κάνει ό,τι θέλει στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» παρέδωσαν πλέον και απογοητεύτηκαν και η Ζενίτ έκανε πάρτι. Η εικόνα των «πράσινων» στο τέλος δεν ήταν απλώς απογοητευτική αλλά κάτι χειρότερο… Το τελικό σκορ τα λέει όλα.

Μένει ακόμα ένας αγώνας την Τετάρτη (14/4) και «κλείνουν» οι φετινές υποχρεώσεις στην Euroleague. Με την ευχή όλων να μην είναι ακόμα ένας εφιάλτης στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ.

Πηγή: sportime.gr

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]