Η Εφές διέλυσε τη Ρεάλ Μαδρίτης και έκανε το πρώτο βήμα για Κολωνία

Επίδειξη δύναμης από την Αναντολού Εφές στο δρόμο για το Final-4 της Euroleague. Οι Τούρκοι διέλυσαν τη Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 90-63 στο «Sinan Erden» και έκαναν το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα playoffs της Euroleague. Την Πέμπτη (22/4, 20:00) ο δεύτερος αγώνας, ξανά στην Κωνσταντινούπολη.

Οι Ισπανοί ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (44-40), αλλά στο δεύτερο μέρος ήταν απελπιστικά κακοί στην επίθεση και βάζοντας μόλις 23 πόντους, γνώρισαν τη συντριβή.

Το ηγετικό δίδυμο της Εφές Λάρκιν-Μίτσιτς (αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν το φινάλε) ήταν άστοχο, με συνολικά 6/23 σουτ, αλλά οι Ροντρίγκ Μπομπουά (18π., 5ρ.) και Σερτάκ Σανλί (16π., 8ρ.) τους υποκατέστησαν επάξια και οδήγησαν τους Τούρκους στην επιβλητική νίκη.

Από πλευράς Ρεάλ διασώθηκαν οι Τόμπκινς (13π.) και Ταβάρες (10π.,9ρ.).

Το ματς

Η Ρεάλ προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα 8-0, χάρη σε δύο τρίποντα από Λαπροβίτολα και Αμπάλδε. Η Εφές απάντησε με μικρό σερί και μείωσε 5-8 με τρίποντο του Λάρκιν, που επιστρατεύτηκε νωρίς-νωρίς από τον πάγκο μετά το δυνατό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων.

Παρά το δεύτερο φάουλ και την απόσυρση από το παρκέ του Μίτσιτς μόλις στο 4ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα δικό τους 8-0 στο 6′ και από το 7-14 προγήθηκαν 15-14 με τρίποντο του Σίμον, για το πρώτο τους προβάδισμα.
Οι δυο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες στη συνέχεια και έπειτα από συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, το πρώτο δεκάλπετο έληξε με 20-18 υπέρ των Τούρκων.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η Εφές έφτασε στο +7 (27-20), με πρωταγτωνιστή τον Μπομπουά. Τόμπκινς σε πρώτο ρόλο και Κοζέρ δευτερευόντως κρατούσαν τη Ρεάλ σε κοντινή απόσταση, με τον Αμερικανό ψηλό να μειώνει στον πόντο (36-35) με το δεύτερο τρίποντό του στο 16′. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Μπομπουά έγινε ο πρώτος διψήφιος στο ματς (14π.) και οδήγησε τους γηπεδούχους στο 44-40 της ανάπαυλας, την ώρα που Λάρκιν και Μίσιτς είχαν μαζί μέχρι τότε 4/16 σουτ.

Η Εφές κατάφερε μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (50-40). Ο Μπομπουά μπορεί να έκανε στη συνέχεια το τρίτο του φάουλ, αλλά ο εξαιρετικός Σανλί οδήγησε τους Τούρκους στο +15 (58-43) στο 27′. Η Ρεάλ δεν μπορούσε να ακολουθήσει, αφού η αστοχία της στην επίθεση ήταν απελπιστική. Σε 8 λεπτά στο δεύτερο μέρος είχε πετύχει μόλις 3 πόντους. Έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το + 17 (62-45) ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, για να μειώσουν οι Ισπανοί σε 64-50 μέχρι τη λήξη της.

Ο Τόμπκινς έδωσε με ακόμα ένα τρίποντό του ελπίδα στους Μαδριλένους στην αρχή της τελευταίας περιόδου, μειώνοντας σε 66-53, ωστόσο από εκεί και μετά άρχισε η κατηφόρα. Ο Μοερμάν έστειλε με τρίποντο τη διαφορά στο +18 (71-53) στο 33′ και ο Μπομπουά την εκτίναξε λίγο αργότερα στο +24 (77-53). Η συντριβή δεν γινόταν να αποφευχθεί από τη Ρεάλ που έμοιαζε να τα ‘χει χαμένα και το τελικό 90-63 έδωσε ένα πολύ άνετο προβάσιμα στη σειρά στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-40, 64-50, 90-63

Πηγή: sport-fm.gr

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]