Όταν… ξύπνησε την… πάτησε

Μπορεί να χρειάστηκε ενάμισι δεκάλεπτο για να ξεπεράσουν το σοκ της Βαρκελώνης, όμως οι Ερυθρόλευκοι πήραν το τρίτο ρόζ φύλλο αγώνα στην Euroleague νικώντας με 83-68 και την Ζαλγκίρις.

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις Κάουνας: Μπορεί οι Ερυθρόλευκοι να μην θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα των τριών πρώτων αγωνιστικών στην αρχή του αγώνα με τους Λιθουανούς και να βρέθηκαν πίσω μέχρι και με 14 πόντους, όμως ήταν αυτοί που στο τέλος… χαμογέλασαν παίρνοντας τελικά εύκολα τη νίκη με 83-68, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Σλούκα και Λαρεντζάκη. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασαν στο 3-1, έχοντας έχοντας ισάριθμες νίκες και ήττες στους δύο αγώνες της “Διαβολοβδομάδας” και ετοιμάζεται για την πολύ δύσκολη αναμέτρηση της επόμενης Παρασκευής (22/10) με την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα.

Το ματς:

Η αναμέτρηση του ΣΕΦ ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να είναι αρκετά άστοχοι, έχοντας 0/4 σουτ τα πρώτα λεπτά και με ένα επιθετικό… κρεσέντο του Μούντιε και εύστοχα τρίποντα των Λιθουανών θα βρεθούν πίσω με 6-12 περίπου τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μεγάλο πρόβλημα των Ερυθρολεύκων ήταν οι κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ η καλή άμυνα των προηγούμενων αγώνων είχε μείνει στην Βαρκελώνη. Η Ζαλγκίρις θα συνεχίσει να… πυροβολεί με τον Μιλάκνις έξω από την γραμμή των τριών πόντων, με τον Μιλάκνις να έχει 3/3 μέχρι εκείνο το σημείο, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 8-21. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα κάνουν ένα μικρό σερί 4-0, όμως ένα καλάθι του Κάβανο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου θα κάνει το σκορ 12-23.

Οι γηπεδούχοι φαίνονταν εκτός… ρυθμού και στις δύο πλευρές του γηπέδου, σίγουρα αποτέλεσμα και των 45 λεπτών που αγωνίστηκαν με την Μπαρτσελόνα δύο μέρες πριν, κάτι που έκανε τους Λιθουανούς να ξεφύγουν με 14 πόντους (17-31). Κάπου εκεί ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης, μαζί με δύο καλές άμυνες, θα φέρουν ένα σερί 6-0 για τους Ερυθρόλευκους, κάτι που θα φέρει τη διαφορά άμεσα κάτω από τους δέκα πόντους (23-31), ενώ η διαφορά θα πέσει κι άλλο μετά από καλάθι του Σλούκα (28-34). Οι λάθος επιλογές των Πειραιωτών στην επίθεση, αλλά και η ευστοχία των παικτών του Ζντοβντς φαινόταν ότι δεν τους έδινε την δυνατότητα να ρίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, θα πάνε στο ημίχρονο με -3 (36-39).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες, όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βεζένκοοφ θα βάλουν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, μετά από πολύ ώρα με 45-43. Η μεγάλη διαφορά ήταν το γεγονός ότι το μεγάλο όπλο των γηπεδούχων, η άμυνα, είχε αρχίσει και έκανε και πάλι την εμφάνισή του κάτι που φάνηκε ότι μπέρδεψε τους Λιθουανούς. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν στόχο και από το μακρινό σουτ, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με +8 (55-47) μετά από τρίποντα των Ντόρσεϊ και Παπανικολάου. Όσο πέρναγε ο χρόνος ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την επαφή τους με το καλάθι. Η διαφορά θα περάσει τους 10 πόντους, με δύο εύστοχες βολές του Ουόκαπ (60-49) με το ημίχρονο να κλείνει στο +14 (63-49), κάνοντας ένα εντυπωσιακό 27-10 στην τρίτη περίοδο.

Μετά την εμφάνιση των παικτών του Γιώργου Μαπρτζώκα το τελευταίο κομμάτι του αγώνα άρχισε να έχει… διαδικαστικό χαρακτήρα, κάτι που το έκανε και η απόδοση που είχαν οι Λιθουανοί στο δεύτερο μέρος. Δύο συνεχόμενα τρίποντα των Σλούκα και Λαρεντζάκη θα στείλουν τη διαφορά στο +17 (73-56) κάτι που έδινε στον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να κάνει και ροτέισον στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η διαφορά θα συνεχίσει να ανεβαίνει φτάνοντας στο +20 (80-60) για να φτάσουμε στο τελικό 83-68 και την τρίτη φετινή νίκη των Ερυθρολεύκων στην φετινή Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-23, 36-39, 63-49, 83-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίσ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/4 τρίποντα), Φαλ 4 (4 ριμπάουντ), Σλούκας 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν, Βεζένκοβ 12 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 7 (1/1 τρίποντο)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 9, Λεκαβίτσιους, Νίμπο 12 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουντιέι 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλνιέτις 6(1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλάκνις 14 (4/5 τρίποντα), Κάβανο 8, Γκιφάι, Ουλανόβας

Πηγή: sportdog.gr

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]