Υπέταξε την «Βασίλισσα» και έκανε… σεφτέ με τρομερό ΛεΝτέι η Ζαλγκίρις!

Με όπλο την κατάμεστη έδρα της, την άμυνα και τον καταπληκτικό Ζακ ΛεΝτέι (26 πόντοι, 9 ριμπάουντ), η Ζαλγκίρις κέρδισε την Ρεάλ με 86-73 και έκανε… σεφτέ στην φετινή Euroleague!

Δεν είχε άλλα περιθώρια μετά τις ήττες στα πρώτα παιχνίδια της. Έτσι, πήρε ενέργεια από την κατάμεστη έδρα της, μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και όλα έγιναν πιο απλά για την Ζαλγκίρις, η οποία κέρδισε την Ρεάλ με 86-73, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε σε τρομερό βράδυ τον Ζακ ΛεΝτέι, που μέτρησε 26 πόντους και 9 ριμπάουντ με 9/12 σουτ, 5/5 βολές, 2 ασίστ και 35 στο Ranking.

Άξιοι συμπαραστάτες του πρώην άσου του Ολυμπιακού οι Νάιτζελ Χέις (15π), Μάριους Γκριγκόνις (13π, 5 ασ) και Εντγκάρας Ουλανόβας (10π, 5 ριμπ, 3 ασ), ενώ από τους ηττημένους, που παρουσιάστηκαν σχεδόν… αγνώριστοι, πάλεψε ο Άντονι Ράντολφ (15π), που ήταν και ο μοναδικός διψήφιος για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Με σκοπό να ελέγξει τον ρυθμό, η Ζαλγκίρις προσπάθησε να κοντρολάρει το ματς και να το φέρει στα μέτρα της, γεγονός που της έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (18-15) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η άμυνα των Λιθουανών παρέμεινε σε υψηλό επίπεδο, το δίδυμο των Χέις (12π) και ΛεΝτέι (8π) έβρισκε σκορ και οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας… μαξιλαράκι τεσσάρων πόντων (38-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο «έκρυβε» ανατροπή, με την Ρεάλ να ανεβάζει αισθητά στροφές και να απαντά με σερί 10-0 στο 47-40 των γηπεδούχων (23′), κάτι που την έφερε και μπροστά στο σκορ (47-60, 26′) και στο +3 (57-60) στο τέλος της περιόδου.

Το παιχνίδι έγινε… θρίλερ στη συνέχεια, με την Ζαλγκίρις να περνά μπροστά στο 34ο λεπτό (69-67). Ένα μεγάλο τρίποντο του Ουλανόβας έφερε τους γηπεδούχους στο +7 (80-73) ένα λεπτό πριν το τέλος και τα πράγματα έγιναν πολύ πιο απλά για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που έφτασε στη πρώτη της νίκη στην φετινή Regular Season.

Δεκάλεπτα: 18-15, 38-34, 57-60, 86-73

Πηγή: sdna.gr

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]