«Τριάρα» με ανατροπή και… θρίλερ για τη Σεβίλλη πριν το ΑΠΟΕΛ!

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ προηγήθηκε μόλις στο 4’, η ανώτερη Σεβίλλη το γύρισε και παρότι τα… χρειάστηκε στο τέλος κέρδισε με 3-2, παίρνοντας το τρίποντο μετά από δύο σερί ήττες, στην 7η «στροφή» της La Liga!

Επιστροφή στις νίκες για τη Σεβίλλη, που κέρδισε την Ρεάλ Σοσιεδάδ με 3-2 και… ανατροπή, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Primera Division, «πιάνοντας» το σημερινό αντίπαλο της στους 13 βαθμούς, όσους έχει και η Μπαρτσελόνα.

Μια πολύ ωραία μακρινή πάσα του Γιανουζάι έβγαλε τον Ογιαρθάμπαλ απέναντι στον Βάτσλικ ο οποίος με δυνατό σουτ από το κέντρο της εστίας «έγραψε» το 0-1, μόλις στο 4’ για τους Βάσκους «παγώνοντας» το «Σάντσεθ Πιθχουάν»!

Οι Ανδαλουσιανοί πάντως δεν πτοήθηκαν. Αντιθέτως, ανέβασαν την απόδοσή τους, έφτασαν στο 1-1. Με τον Νολίτο, που δεν ήταν καν στον πάγκο στο προηγούμενο ματς, να είναι εκείνος που ισοφάρισε, μετά από εκπληκτική ασίστ του Μπανέγα, στο 18ο λεπτό…

Στη συνέχεια, οι παίκτες της Σεβίλλης πίεσαν για να πάρουν το προβάδισμα, με τους αντιπάλους τους να δυσκολεύονται να κρατήσουν μπάλα και να είναι, συνήθως, σε φάση άμυνας.

Τελικά, ο Οκάμπος έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με το… καλημέρα στην επανάληψη, με δυνατό σουτ από διαγώνια θέση και μέσα δεξιά, το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μογιά στο 47’!

Βλέποντας την Σοσιεδάδ να μην πατάει καλά, κι ενώ είχε προηγηθεί στην ανάπαυλα ήδη η πρώτη αλλαγή, με τον Μερίνο αντί του Γιορέντε, ο Ιμανόλ Αλγκουαθίλ έκανε και δεύτερη διορθωτική κίνηση προτού συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα! Βάζοντας και τον Πορτού στη θέση του Γιανουζάι.

Ωστόσο, η παθητική εικόνα των φιλοξενούμενων δεν βελτιώθηκε, ενώ παράλληλα οι παίκτες του Χουλέν Λοπετέγκι βρήκαν αρκετές φορές ανοιχτούς χώρους. Δεν βρήκαν όμως και το… πολυπόθητο τρίτο γκολ που θα «καθάριζε» την υπόθεση νίκη, με τους Μπανέγα και Οκάμπος να αστοχούν στο 67ο και στο 69ο λεπτό αντίστοιχα…

Η Σεβίλλη στάθηκε και άτυχη, βέβαια, καθώς στο 77’ είδε το αριστερό κάθετο δοκάρι να σταματάει το σουτ του Χορδάν από το ύψος της περιοχής, ενώ αντιθέτως υπήρξε τυχερή στην αμέσως επόμενη φάση. Όταν ο Γουίλιαν Χοσέ βρέθηκε απέναντι στον Μογιά αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι, στο 78’!

Ταυτόχρονα, ο Βάσκες πέρασε στο ματς κι ένα λεπτό μετά ήταν εκείνος που πέτυχε το 3-1 για λογαριασμό της ομάδας του, με τη Σοσιεδάδ να μειώνει στο 87ο λεπτό μετά την πάσα του Έντεγκααρντ και το ωραίο τελείωμα του Πορτού, αλλά να μην μπορεί να ανατρέψει περαιτέρω το εις βάρος της 3-2, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας.