ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 100-97: Βασίλισσα στο ΟΑΚΑ

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό με το χορταστικό 100-97 σε ένα πραγματικά μνημειώδες ντέρμπι που θα θυμόμαστε για πολλά χρόνια.

Λίγοι το περίμεναν ότι το 2020 θα μπει με δύο σπουδαία ντέρμπι. Το πρώτο έγινε στη Θεσσαλονίκη το απόγευμα της Κυριακής (5/1), το δεύτερο στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να λυγίζει τον Παναθηναϊκό (100-97) σε έναν αγώνα που θα θυμόμαστε για πολλά χρόνια.

18 τρίποντα έβαλαν οι κιτρινόμαυροι, που πέτυχαν 63 πόντους στο πρώτο μέρος, με τον Χάρη Γιαννόπουλο σε τρομερή κατάσταση, τους Γκίκα, Ρέι, Σλότερ, Σαντ-Ρος να ακολουθούν και τον Κιθ Λάνγκφορντ να “καθαρίζει” στο τέλος την πρώην ομάδα του με μεγάλα καλάθια και σπουδαίες δημιουργίες.

Νικ Καλάθης και Ταϊρίς Ράις πάλεψαν με εκπληκτικό πάθος για τον Πρωταθλητή Ελλάδας, που είχε τις ευκαιρίες του για να πάρει το ματς, αλλά στο τέλος έφυγε ηττημένος από το παρκέ του ΟΑΚΑ για το δεύτερο φετινό αρνητικό του αποτέλεσμα στην EKO Basket League μετά από εκείνο στο Περιστέρι.

Ο MVP

Είναι εύκολο να δώσει κάποιος τον τίτλο του MVP είτε στον Χάρη Γιαννόπουλο (19 πόντοι από 2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 3/3 βολές σε 16:41) ή τον Νίκο Γκίκα (13 πόντοι από 2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ή τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 40:00). Δεν γίνεται όμως να μην τον δώσει στον Κιθ Λάνγκφορντ που βγήκε στο δεύτερο λεπτό με τρία φάουλ (δύο φάουλ συν τεχνική ποινή), γύρισε στο Β’ μέρος και στο τέλος “καθάρισε” με κρίσιμα καλάθια και ασίστ. Ο Αμερικανός είχε 11 πόντους σε 15 λεπτά, απέναντι στην πρώην ομάδα του, την οποία ήθελε όσο κανείς να κερδίσει το βράδυ της Κυριακής (5/1).

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Τα 7/10 τρίποντα της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μια συγκλονιστική επίδοση, ειδικά αν την συνδυάσει κάποιος με τα 4/4 δίποντα και τις 3/3 βολές των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου που έκαναν μόλις δύο λάθη. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 12/19 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ.75 και ο Παναθηναϊκός 20/21 βολές, στο τέλος της βραδιάς όμως η πιο εντυπωσιακή επίδοση των νικητών ήταν οι 20 τελικές τους πάσες για τα μόλις έξι λάθη. Τόσα έκαναν και οι παίκτες του Πιτίνο, που είχαν το εντυπωσιακό 91% στις βολές (31/34), όμως με δέκα λιγότερα τρίποντα δεν μπορούσαν να “κλέψουν” τη νίκη. Για την ακρίβεια μπορούσαν, αλλά δεν βρήκαν το ένα μακρινό σουτ που θα τους πήγαινε στην παράταση, όπως έγινε στη Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ήταν τόσο φαντασμαγορικό το πρώτο μέρος του ντέρμπι για την ΑΕΚ, που ακόμη κι αν διαβάσει κάποιος τα στατιστικά των κιτρινόμαυρων, θα καταλάβει τι συνέβη στο παρκέ του ΟΑΚΑ μέχρι το ημίχρονο. Τα τέσσερα φάουλ που χρεώθηκαν οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο δεν τους έσπασαν τον ρυθμό στην επίθεση, ίσως μάλιστα η αποχώρηση του Λάνγκφορντ (δύο φάουλ και τεχνική) να τους βοήθησε να κυκλοφορήσουν καλύτερα την μπάλα και να έχουν περισσότερη ταχύτητα στο παιχνίδι τους. Το 25-22 στο έβδομο λεπτό και το 32-28 στο τέλος του δεκαλέπτου ενθουσίασαν το κοινό, με τον Γιαννόπουλο να κάνει θραύση με τα περιφερειακά του σουτ, να γράφει το 43-31 στο 13′ και την ομάδα του να πηγαίνει και στο +14 (58-44) πριν ο Παναθηναϊκός απαντήσει με ένα σερί 0-8 για να μειώσει στους έξι (58-52) προς το ημίχρονο που έκλεισε στους εννέα.

O Παναθηναϊκός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με στόχο να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά, όμως Γιαννόπουλος – Γκίκας ήταν σε τρομερή κατάσταση, κράτησαν το +10 (75-65 στο 24′) και η επίθεση των κιτρινόμαυρων συνέχισε να λειτουργεί στην εντέλεια. Η άμυνα των πρασίνων, από την άλλη, ήταν πολύ νωθρή, με τον Καλάθη να παίρνει όσα του έδιναν οι αντίπαλοί του και να ηγείται για να μειώσει ο πρωταθλητής Ελλάδας στους πέντε (79-74) προς τα τέλη της περιόδου, τον επίλογο της οποίας έγραψε με τρίποντο από τη δεξιά γωνία ο Ματσιούλις για το 85-77.

Με τον Γκίκα να μένει από δυνάμεις και με τον Λάνγκφορντ να αστοχεί στο ένα σουτ πίσω από το άλλο, η ΑΕΚ μπήκε γρήγορα σε μια άβολη κατάσταση. Ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στον πόντο (85-84 στο 34′), Ράις και Λανγκφορντ απαντούσαν ο ένας στον άλλο για το 90-90 στο 36′, με τον σούπερ σκόρερ των γηπεδούχων να βάζει μεγάλο τρίποντο απέναντι στον γκαρντ των πρασίνων (94-90), τον Σλότερ να βάζει τις βολές για το 96-92 και τον Ρέι να γράφει το 98-92. Στην τελευταία φάση, με το σκορ στο 100-97, ο Ραις προσπάθησε να κερδίσει φάουλ για τρεις βολές, οι διαιτητές δεν έδωσαν κάτι, το σουτ του Αμερικανού ήταν άστοχο και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη, μια νίκη που άξιζε, μια νίκη για την οποία έκανε τιτάνια προσπάθεια.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 9000 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και παρακολούθησαν ένα πάρα πολύ όμορφο ντέρμπι, με την ΑΕΚ να “κερδίζει” το κοινό της και να ελπίζει ότι θα δει ανάλογη στήριξη και στη συνέχεια της χρονιάς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης Γ., Τσαρούχα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: τη 15η αγωνιστική η ΑΕΚ θα παίξει στη Ρόδο με τον Κολοσσό (11/1 στις 15:30), ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί το Λαύριο (12/1 στις 17:00).