Ελληνική τραγωδία στο Βερολίνο!

Με μια μοναδική παράσταση έξω από τα 6,75μ. (17/31 τρίποντα), η Γερμανία επικράτησε 107-96 της τραγικής Εθνικής μας και σκότωσε τα όνειρά μας για μετάλλιο.

Εφιαλτική βραδιά για την Εθνική μας ομάδα, που ηττήθηκε 107-96 από τη Γερμανία και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ!

Έτσι, έσβησαν τα όνειρα της «επίσημης αγαπημένης» για την κατάκτηση ενός μεταλλίου για πρώτη φορά από το 2009.

Αδιάβαστοι και χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα οι διεθνείς μας, παρασύρθηκαν στον ρυθμό των αντιπάλων, που έστησαν πάρτι έξω από τα 6,75μ. ολοκληρώνοντας το ματς με 17/31 τρίποντα.

Από το ναυάγιο της «γαλανόλευκης» διασώθηκαν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (31 πόντοι, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ) και ο συγκινητικός Λαρεντζάκης (18 πόντοι).

Κακή άμυνα και σκορ επιπέδου ΝΒΑ – Man on a mission o Γιάννης

Το παιχνίδι είχε φρενήρη ρυθμό από τα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να μετρούν 5/6 εντός πεδιάς (14-5 στο 3′) και την ελληνική άμυνα να είναι πλήρως αποσυντονισμένη. Με 8π. του Αντρέας Ομπστ οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10, ο Δημήτρης Ιτούδης κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά το σκηνικό δεν άλλαξε αρκετά. Κι αυτό γιατί η Γερμανία είχε 8/10 τρίποντα (!) και… έτρεχε το ματς σε ένα ξέφρενο τέμπο (28-19 στο 6′ με 8π. και 3ασ. του Ντένις Σρέντερ). Παρά το κακό ξεκίνημα ο αποφασισμένος Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν… a man on a mission και με 13π. και 4ασ. στο 7′ «μάζεψε» την απόσταση (28-25). Σημαντικός, όμως, ήταν και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που έκανε ένα follow για το 28-27, έπαιξε ορισμένες άμυνες και… ξεσήκωσε την εξέδρα. Το σκορ θύμιζε αγώνα ΝΒΑ, όμως η Ελλάδα είχε επιστρέψει στο ματς (31-27 στο 10′).

«Γαλανόλευκη» επιστροφή με small ball και Λαρεντζάκη

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός δοκίμασε ένα small ball σχήμα με τρεις γκαρντ και τον “Greek Freak” στο «5» και ο παίκτης που άλλαξε το μομέντουμ, όπως και με τους Τσέχους, ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο διεθνής γκαρντ ήταν συνεπής στην άμυνα, έπαιξε με το «μυαλό» του Φραντς Βάγκνερ και με 8 πόντους του μείωσε στο καλάθι (42-40 στο 15′), με τον αρχηγό Κώστα Παπανικολάου να ισοφαρίζει λίγο αργότερα μέσα σε αποθέωση από την εξέδρα (44-44 στο 17′). Η Εθνική Ομάδα ήταν βελτιωμένη και η ανατροπή από το -11 ήρθε, δια χειρός Γιάννη. Ο Χέρμπερτ επανέφερε τον Ομπστ, που βρήκε ακόμα δύο μακρινά σουτ (53-51 στο 18′) και ο προημιτελικός ήταν συγκλονιστικός. Φυσικά, το σημαντικό για την Εθνική ήταν πως παρά το 65% στο γερμανικό τρίποντο (11/17) το ματς παρέμενε οριακό, με τον συγκινητικό “Giannis” να έχει παίξει για 16’41” και να έχει 19 πόντους με 8/11 σουτ, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Διψήφιος στο πρώτο μέρος ήταν και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (13π.), για πρώτη φορά μετά το ματς με την Ουκρανία, ενώ ο Σρέντερ μετρούσε 15π. και 6ασ. Να σημειωθεί πως παρά το υψηλό σκορ, η Ελλάδα δεν είχε καταφέρει να βρει πόντους στον αιφνιδιασμό. Το… κερασάκι στην τούρτα της επιστροφής ήταν ένα απίστευτο τρίποντο του Κώστα Σλούκα από το κέντρο, με το οποίο «γράφτηκε» το 57-61 μέσα σε πανδαιμόνιο.

Οκτάλεπτο… black out για την Ελλάδα, πήραν διψήφιες διαφορές οι γηπεδούχοι

Στην επανάληψη ο κόουτς Ιτούδης χρησιμοποίησε μια πιο «ορθολογική» πεντάδα με τον Γιώργο Παπαγιάννη δίπλα στον Γ. Αντετοκούνμπο. Όμως, ο Ομπστ έπαιζε… ρολόι (5/6 3π.), η «επίσημη αγαπημένη» δεν είχε σκορ εντός πεδιάς για 4′ λεπτά και το 10-1 επιμέρους των Γερμανών δημιούργησε νέα δεδομένα (69-62). Μετά το τάιμ άουτ το σχήμα χαμήλωσε εκ νέου με τους δύο «Παπ» μαζί στο παρκέ, αλλά τα τρίποντα των Βάγκνερ – Βόιγκτμαν ανέβασαν το γερμανικό σερί και μαζί και τη διαφορά (75-62 στο 26′). Η Ελλάδα δεν είχε καλάθι στην 3η περίοδο, ο ανεβασμένος Ντάνιελ Τάις έστειλε τους γηπεδούχους στο +15 (77-62) και ο Ιτούδης πήρε κι άλλο τάιμ άουτ, με την κατάσταση να… ξεφεύγει και τα «γαλανόλευκα» τρίποντα να βρίσκουν το σίδερο. Τελικά, το πρώτο καλάθι για την Ελλάδα ήρθε με τρίποντο του Γιάννη ύστερα από 8′ στο 2ο ημίχρονο (79-67 στο 28′). Το σχήμα με τους τρεις γκαρντ στα τελευταία λεπτά της περιόδου δεν άλλαξε την κατάσταση. Η «γαλανόλευκη» έχανε τα ριμπάουντ (32-23), σούταρε με 30% πίσω από τα 6,75μ. και βρέθηκε με την πλάτη κολλημένη στον τοίχο (83-71 στο 30′).

Η αποβολή του Γιάννη, το σόου του Στρέντερ και η ελληνική αποτυχία

Ο Γιάννης έχοντας παίξει 27′ πήρε «ανάσες» για 1’32” και επέστρεψε με την Ελλάδα στο -11 (87-76), αλλά το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν όπως θέλουν (92-78 στο 33′). Οι παίκτες του Χέρμπερτ είχαν κατεβάσει 14 επιθετικά ριμπάουντ, η Εθνική Ομάδα έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο και η διαφορά έμοιαζε με… βουνό (96-82 στο 35′). Με 4’56” ήρθε η… χαριστική βολή: η αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 2ο αντιαθλητικό φάουλ, το οποίο κέρδισε ο Τίεμαν. Οι Γερμανοί έφτασαν την «κατοστάρα» με… σόου του Σρέντερ (100-82 στο 36′) και λίγο αργότερα «έγραψαν» και τον επίλογο με τρίποντο του ασταμάτητου γκαρντ τους (103-82). Ο προημιτελικός είχε μετατραπεί σε γερμανικό θρίαμβο και τα δεδομένα δεν γινόταν να αλλάξουν (ΣΚΟΡ), με την Ελλάδα να βιώνει ακόμα μία αποτυχία σε επίπεδο Εθνικών Ομάδων και το σύνολο του Χέρμπερτ να «παλεύει» την Παρασκευή (16/9) απέναντι στην Ισπανία για μια θέση στον τελικό του Eurobasket 2022.

Τα Δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96 .

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]