Η Γαλλία απέφυγε το πάθημα της Σερβίας

Η Γαλλία πήρε το τρίτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ αφού ήταν η νικήτρια του προημιτελικού με την Ιταλία, αποφεύγοντας το πάθημα της Σερβίας. Οι «τρικολόρ» είδαν τον… χάρο με τα μάτια τους αλλά επικράτησαν με 93-85 στην παράταση και περιμένουν τον αντίπαλο τους στον ημιτελικό της Παρασκευής από τον αγώνα της Σλοβενίας με την Πολωνία.

Ο Τομά Ερτέλ και ο Ρούντι Γκομπέρ ήταν οι κορυφαίοι της Γαλλίας ενώ για την Ιταλία κορυφαίος και παράλληλα μοιραίος αποδείχτηκε ο Φοντέκιο.

Η πρώτη περίοδος είχε τρομερό ρυθμό με τον Φουρνιέ να οδηγεί τη Γαλλία στο +7 (27-20) ενώ στις αρχές της δεύτερης ξέφυγε με 11 (33-22). Το τέμπο ήταν σαφώς πιο αργό όμως και στο τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Κολέ ήταν μπροστά και πάλι με επτά (38-31).

Η Ιταλία δεν έχασε την επαφή με το σκορ (47-42 στο 25’) και στο τέλος της τρίτης περιόδου κατάφερε να βρεθεί μπροστά (56-62) αφού οι «τρικολόρ» κόλλησαν στην επίθεση. Ο Σιμόνε Φοντέκιο που πρόσθεσε μία ακόμη σπουδαία εμφάνιση στο ενεργητικό του έβαλε την Ιταλία στο +7, δύο λεπτά πριν το τέλος (68-75) αλλά τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η Γαλλία μείωσε στους δύο (75-77), ο Φοντέκιο αστόχησε σε δύο βολές στα 16’’ και ο Ερτέλ ισοφάρισε με λέι απ στα 5,2’’ (77-77). Η Ιταλία όμως έχασε και την τελευταία ευκαιρία της για να πάρει το ματς στα 40’ αφού αστόχησε σε λέι απ ο Φοντέκιο για να πάει το ματς στην παράταση.

Η Γαλλία πέρασε μπροστά με τρεις, δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης (85-82) και με έξι στα 22’’ (91-85) αφού η Ιταλία έχασε απανωτές ευκαιρίες. Έτσι οι «τρικολόρ» πέρασαν στα ημιτελικά και οι Ιταλοί αποχαιρέτησαν, ασφαλώς με ψηλά το κεφάλι, τη διοργάνωση.

Προς το τέλος του αγώνα αλλά και μετά το τέλος του, ο ομοσπονδιακός προπονητής της Ιταλίας Τζιανμάρκο Ποτζέκο προσέφερε δύο ακόμη ξεχωριστές στιγμές. Αγκαλιάζοντας τον Νίκολο Μέλι… και κυνηγώντας τους διαιτητές!