Ο τρομερός Πονίτκα υπέγραψε την επική πρόκριση της Πολωνίας στα ημιτελικά

Ο «κανόνας» που θέλει τα μεγάλα φαβορί του Ευρωμπάσκετ να βγαίνουν το ένα μετά το άλλο νοκ άουτ επιβεβαιώθηκε για μία ακόμη φορά. Στους «16» ήταν η Σερβία και στους «8» μετά την Εθνική μας χθες, σήμερα ήταν η σειρά της Σλοβενίας που έπεσε θύμα μεγάλης έκπληξης αφού ηττήθηκε από την Πολωνία με 90-87. Έτσι δεν θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε το 2017.

Οσο για την Πολωνία; Αποδεικνύεται η «σταχτοπούτα» της διοργάνωσης, ζει το όνειρο της, βρίσκεται στα ημιτελικά για πρώτη φορά μετά το 1971 και την Παρασκευή θα κοντραριστεί σε έναν από τους δύο ημιτελικούς με τη Γαλλία που νωρίτερα νίκησε στην παράταση την Ιταλία. Τα κατάφερε μέσα από έναν αγώνα που συγκαταλέγεται στους πιο συγκλονιστικούς των τελευταίων χρόνων αφού προηγήθηκε με 23, η Σλοβενία επέστρεψε αλλά τελικά η τρομερή παρέα του Πονίτκα κράτησε την ιστορική νίκη. Ο Πολωνός, όπως βέβαια και η ομάδα του, έγραψε ιστορία αφού έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που έφτασε σε triple-double έχοντας 26 πόντους, 16 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Πριν τον Πολωνό έφτασαν σε τέτοια επίδοση σε ματς Ευρωμπάσκετ μόνο ο Τόνι Κούκοτς το 1995 με την Κροατία κόντρα στη Φιλανδία (15π, 12ρ, 11ασ.) και ο Αντρέι Μαντάτσε στο ματς της Ρουμανίας με το Μαυροβούνιο του 2017 (14π, 10ρ, 12ασ.).

Η Πολωνία που στους «16» είχε αποκλείσει την Ουκρανία, κάθε άλλο παρά φοβισμένη μπήκε στον προημιτελικό. Όχι μόνο ακολούθησε τον ρυθμό της Σλοβενίας αλλά έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 29-26 ενώ έκανε ακόμη πιο ξεκάθαρη την υπεροχή της στη δεύτερη περίοδο απέναντι στους αποσβολωμένους Σλοβένους που ήταν αδύνατο να αντιδράσουν, με τον Ντόνσιτς να χτυπάει και να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Στο τέλος του ημιχρόνου ήταν δύσκολο να πιστέψει κανείς αυτό που έδειχνε ο ηλεκτρονικός πίνακας: 39-58! Λίγο νωρίτερα η διαφορά έφτασε και τους 23 (31-54).

Η εικόνα του αγώνα όμως άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο αφού η Πολωνία επιδόθηκε σε μακρινά σουτ που ήταν άστοχα και η Σλοβενία πλησίασε στον πόντο μέσα σε 7,5 αγωνιστικά λεπτά με σερί 21-3 (60-61). Στο 30’ το παιχνίδι άρχισε ουσιαστικά από μηδενική βάση (63-64).

Η Σλοβενία μάλιστα προσπέρασε με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (65-64) αλλά η Πολωνία παρά το ψυχολογικό μειονέκτημα της απώλειας της μεγάλης διαφοράς, δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια (74-76 στο 35’). Οι πρωταθλητές Ευρώπης του 2017 μάλιστα έχασαν με πέντε φάουλ τον Λούκα Ντόνσιτς 3:02 πριν το τέλος με το σκορ στο 76-81.

Λίγο μετά έγινε και το 76-84, η Σλοβενία πλησίασε ξανά (80-84) και παρότι η Πολωνία βρέθηκε στο +8 (82-90) η Σλοβενία με τρίποντο, κλέψιμο και δίποντο έγινε ξανά απειλητική (87-90 στα 31’’). Ο Σλότερ αστόχησε αλλά η Σλοβενία δεν βρήκε το σουτ της ισοφάρισης.