Κέρδισε τον αγώνα και… πρόσωπα στο Αστρομπάλ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στο «Αστρομπάλ» τα προβλήματα, τον ουσιαστικό Μπέικον, τον κομβικό Μαντζούκα κι εν τέλει και τη… Βιλερμπάν, με μια γεμάτη και all around εμφάνιση πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Αποχώρησε τραυματίας ο Πονίτκα.

Με εξαιρετικό τρόπο αντέδρασε ο Παναθηναϊκός μετά τη σφαλιάρα στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ. Δίνοντας παράλληλα συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες στη Euroleague, μετά από αυτή με τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» παρά τα προβλήματα που προέκυψαν πριν (Ουόλτερς) και κατά τη διάρκεια του αγώνα (τραυματισμός Πονίτκα και φάουλ των Γκουντάιτις και Παπαγιάννη) έκαναν μια all around εμφάνιση, με πολλούς διακριθέντες και κλειδί την εξαιρετική παρουσία του Μαντζούκα, ο οποίος βοήθησε πολύ και στο «5» και πανηγύρισε τη δεύτερη σερί του νίκη πριν το ντέρμπι του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό.

Με εξαιρετική στόχευση στην επίθεση, καλή κυκλοφορία της μπάλας και εκμετάλλευση των καταστάσεων που είχε πλεονέκτημα, αλλά και αμυντική προσήλωση σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 86-82 της Βιλερμπάν (πρώτη εκτός έδρας νίκη στο 2023) και έδειξε ξανά πως είχε φέτος δυνατότητες για περισσότερα πράγματα στην Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Χρήστος Σερέλης ξεκίνησε με τους Λι, Τόμας, Μπέικον, Ουίλιαμς και Γκουντάιτις στην αρχική πεντάδα, με τον Λιθουανό σέντερ να καθοδηγεί επιθετικά τον Παναθηναϊκό στο πρώτο 5λεπτο (11-13) με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Σε εκείνο το σημείο, όμως, χρεώθηκε νωρίς με 2ο φάουλ και με τον Φαλ να κάνει ζημιά με 4 επιθετικά ριμπάουντ η Βιλερμπάν προσπέρασε και μάλιστα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (26-20).

Με τον Πονίτκα να είναι εξαιρετικός σε άμυνα, δημιουργία και σκοράρισμα, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε γρήγορα στο δεύτερο δεκάλεπτο και μάλιστα ξέφυγε με +7 (29-36). Σε εκείνο το σημείο ένας τσαμπουκάς του Μποστ στον Μαντζούκα και η δυναμική παρέμβαση του Παπαγιάννη, χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Έλληνα σέντερ, που έφτασε τα 3 φάουλ και πάγωσε τον ρυθμό που είχε το τριφύλλι. Με δύο σερί τρίποντα η Βιλερμπάν μείωσε στον πόντο και ταυτόχρονα ο Πονίτκα υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε για το υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός, όμως, όχι μόνο δεν πτοήθηκε, αλλά με τον Μαντζούκα στο «5» να δίνει τρομερές μάχες με τον θηριώδη Φαλ, κατάφερε να πάρει και διψήφια διαφορά (41-52) με κάρφωμα του Μπέικον, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 43-52.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πονίτκα νοκ άουτ, Λι και Ουίλιαμς ανέλαβαν δράση επιθετικά για να κρατήσουν μπροστά τους «πράσινους» και τα κατάφεραν, καθώς κάθε φορά που η Βιλερμπάν απειλούσε να πλησιάσει, έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν και να διατηρήσουν τη διαφορά κοντά σε διψήφια επίπεδα.

Δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86

Πηγή: onsports.gr

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]