Ξύπνησε και στρίμωξε την Μπαρτσελόνα, αλλά τελικά λύγισε ο Παναθηναϊκός

Άργησε να ξυπνήσει και τελικά λύγισε ο Παναθηναϊκός!

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς παρά την κατάθεση ψυχής στο δεύτερο ημίχρονο ηττήθηκε με σκορ 74-68 απέναντι στην Μπαρτσελόνα, πέφτοντας στο 6-8 στην Ευρωλίγκα μετά τη δεύτερη σερί ήττα στην Ισπανία.

Οι «πράσινοι» ήταν σε άλλο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκαν μέχρι και στο -17 (37-20), έκαναν αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο με μπροστάρη τον Μπέικον, όμως τελικά λύγισαν από κάποια μεγάλα σουτ των γηπεδούχων στο τέλος κι έμειναν με την προσπάθεια!

Ηγέτης του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι ο Ντουέιν Μπέικον. Όπως και στη Βαλένθια, έτσι και στη Βαρκελώνη έκανε κακό πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως ξύπνησε και καθοδήγησε την αντεπίθεση των «πρασίνων», ολοκληρώνοντας το ματς με 19 πόντους. Εξαιρετικός ήταν ο Ματέους Πονίτκα με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και μπόλικη «βρώμικη» δουλειά, ενώ βοήθησε ο Παπαγιάννης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα ήταν οι Τόμας Σατοράνσκι/strong> και Γιαν Βέσελι. Οι δύο Τσέχοι πέτυχαν 13 και 15 πόντους, αντίστοιχα, αλλά και τα μεγάλα καλάθια που μετέτρεψαν το 69-68 στο τελικό 74-68 στο τέλος. Καλό πρώτο ημίχρονο έκανε και ο Νίκολα Μίροτιτς (14π.), που δεν φάνηκε στο δεύτερο.

Το ματς
Οι «πράσινοι» δεν μπήκαν με τη συγκέντρωση που έπρεπε στο παιχνίδι και η Μπαρτσελόνα γρήγορα με τρίποντα από Μίροτιτς και Λαπροβίτολα ξέφυγε στο +7 (11-4). Το ταιμ άουτ του Ράντονιτς δεν άλλαξε κάτι δραματικά στο ματς, στο «πάρτι» της ομάδας του Σάρας προστέθηκαν οι Ντα Σίλβα και Κάλινιτς, και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +16 του πρώτου δεκαλέπτου (28-12).

Στη δεύτερη περίοδο ο Χίγκινς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +17 (31-14). Εκεί μπήκε στο πνεύμα του αγώνα ο Ματέους Πονίτκα, που παίζοντας… μόνος του μείωσε στους 11 (31-20). Η Μπαρτσελόνα είχε κολλήσει επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν έβρισκε τις λύσεις του πρώτου, όμως κι ο Παναθηναϊκός δεν είχε ιδέες και έβρισκε λύσεις κυρίως με ατομικές ενέργειες. Τελικά η διαφορά ανέβηκε και πάλι με τον Σατοράνσκι στους 16 (41-25), πριν οι «πράσινοι» μειώσουν στο 43-30 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος, και με πρωταγωνιστή τον Αρτούρας Γκουντάιτις που πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους μείωσε γρήγορα στο 47-39. Η Μπαρτσελόνα επανήλθε γρήγορα όμως και με μπροστάρηδες Μίροτιτς και Σατοράνσκι επέστρεψε στο +14 (55-41). Οι παίκτες του Ράντονιτς δεν τα παράτησαν και μείωσαν ξανά στους 9 με τον Μπέικον να ξυπνά, και τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα της Μπαρτσελόνα 62-51.

Οι «πράσινοι» με ατσάλινη άμυνα ξεκίνησαν δυναμικά το τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας με τρομερό Μπέικον στους 6 (64-58). Η Μπαρτσελόνα απάντησε με τρίποντο του Γιοκουμπάιτις (67-58), όμως ο Μαντζούκας έγινε παράγων του αγώνα κι έφερε τη διαφορά στους 5 (69-64), πριν Μπέικον και Πονίτκα μειώσουν στον έναν (69-68). Σατοράνσκι και Βέσελι με μεγάλα σουτ έκαναν το 74-68, διαμορφώνοντας στην ουσία το τελικό σκορ του αγώνα λόγω κάποιων κακών επιλογών του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68

[web_stories title="true" excerpt="false" author="false" date="false" archive_link="true" archive_link_label="" circle_size="150" sharp_corners="false" image_alignment="centre" number_of_columns="1" number_of_stories="5" order="DESC" orderby="post_date" view="carousel" /]