Επιβλητική νίκη του Αχιλλέα επί της Payabl. EKA ΑΕΛ

Με νίκη για τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, ολοκληρώθηκε το αποψινό παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στην αναμέτρηση που έγινε στην Παλλουριώτισσα, οι κυανόλευκοι επικράτησαν της Payabl. EKA AEΛ με 88-68.

Αυτή ήταν η 5η φετινή επιτυχία για τον Αχιλλέα σε 15 αγώνες και παράλληλα, η 7η ήττα για την ΑΕΛ σε 16 αγώνες.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Marie (14 πόντους, 0/1 βολή, 7/7 δίποντα, 16 ριμπάουντ).

Με ελαφρύ προβάδισμα για τον Αχιλλέα, ξεκίνησε η αναμέτρηση και με την πάροδο του χρόνου, για την 1η περίοδο, ο γηπεδούχος ανέβαζε την υπέρ του διαφορά, σταθερά. Μάλιστα, λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου, η τιμή της έφθασε στο +9 (21-12) και ενώ με την ολοκλήρωση της, οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 21-14.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, ο Αχιλλέας ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 (29-18), αλλά στη συνέχεια η ΑΕΛ βρήκε τρόπο για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ρίχνοντας σταθερά την τιμή της, μειώνοντας στους 4 (32-28 στο 15`). Όμως στο 17`, ο γηπεδούχος ανέβηκε ξανά στο +9 (40-31) και με τη λήξη του ημιχρόνου, είχε το προβάδισμα με 48-36.

Στο +15 (51-38) ανέβηκε η διαφορά στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, πάντα για τον Αχιλλέα, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν την τιμή της, στο -5 (57-52), λίγο μετά το 25`. Νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι μετά από αυτήν τη διακύμανση. Στο 29`, οι γαλαζοκίτρινοι μείωσαν και άλλο (62-58), αλλά με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, ο Αχιλλέας ήταν μπροστά με 65-58.

Ο Αχιλλέας κρατούσε μιαν μικρή υπέρ του διαφορά, αλλά από τη στιγμή που η ΑΕΛ παρέμενε κοντά στο σκορ, το ενδιαφέρον αυξανόταν όσο λιγόστευε ο χρόνος, μιας και παιζόταν η 4η περίοδος. Στο 35`, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 71-64 και βέβαια, τίποτα ακόμα δεν είχε κριθεί.

Στο 36`, η διαφορά ανέβηκε στους 12 (76-64) και πλέον, η ομάδα του Καϊμακλίου, ήταν πιο κοντά στην τελική επικράτηση καθώς λίγο μετά, το ύψος της διαφοράς έφθασε στους 16 πόντους (80-64) και πλέον, η κατάσταση ήταν δύσκολη για την ομάδα της Λεμεσού. Με τον ήχο της κόρνας, ο Αχιλλέας έφθασε στη νίκη με τελικό σκορ 88-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 48-36, 65-58, 88-68.

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλής): Henry 17 (1), Marie 14, Jean 7 (1), Χειμώνας 14 (3), Ανθυμιάδης 8 (2), Χριστούδιας 3 (1), Γεωργακούδης 8 (2), Glasper 17 (3).

PayablEKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 18 (3), Buchanan 7 (1), Pigram 15 (3), Τίγκας 7 (1), Γεωργίου 2, Henderson 19 (1), Ασωνίτης, Γρίβας, Εύζωνας.