Έγραψε ΙΣΤΟΡΙΑ η ΑΕΚ, στους 16 του Conference League και όνειρα για… περισσότερα!

Τεράστια επιτυχία για την ΑΕΚ και το κυπριακό ποδόσφαιρο, με την ομάδα της Λάρνακας να παίρνει την πρόκριση για τους 16 του Conference League μετά το αποψινό 0-0 απέναντι στην Ντνίπρο στο Κόσιτσε.

Η ΑΕΚ με υποδειγματική εμφάνιση κράτησε για μεγάλα διαστήματα τους Ουκρανούς μακριά από την περιοχή της, είχε τις δικές της ευκαιρίες για ένα τέρμα, και στο τέλος με την ισοπαλία πανηγυρίζει μία τεράστια επιτυχία στην Ευρώπη, τη μεγαλύτερη της ομάδας.

Μία πέρα για πέρα δίκαιη πρόκριση για την ομάδα μας με βάση τα όσα είδαμε στα δύο παιγνίδια με τους Ουκρανούς και πλέον ανοίγει η όρεξη για… ακόμη περισσότερα!

Πρώτο ημίχρονο

Το παιγνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να βάζει πίεση από ψηλά ώστε να μην αφήσει τους Ουκρανούς να κάνουν το παιγνίδι τους.

Στο 2′ του αγώνα είχαμε την πρώτη τελική του αγώνα και ήταν για την Ντνίπρο, με τον Πιχαλόνοκ να κάνει το σουτ και με τον Πίριτς να αποκρούει χωρίς δυσκολία.

Η ΑΕΚ έχτιζε το παιγνίδι της από τα δεξιά με τον Φάραζ και προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνη, αλλά ήταν οι Ουκρανοί που είχαν την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία στο παιγνίδι, όταν ο Ρουμπτσίνσκι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη της καλή φάση στο 11′, με τον Γιάκολις να κάνει μέσα από την περιοχή το διαγώνιο σουτ αλλά να μην έχει αρκετή δύναμη και να μπλοκάρει εύκολα ο Βάλεφ.

Σταδιακά η ΑΕΚ κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 21΄ είχαμε τη δεύτερη ευκαιρία στο παιγνίδι για την κυπριακή ομάδα. Ήταν η εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, έγινε η κοντινή πάσα στον Ροσάλες, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Λόπες με μίας το σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Δύο λεπτά αργότερα μετά από απομάκρυνση της άμυνας της Ντνίπρο, η μπάλα έφθασε στον Λέδες έξω από την περιοχή, έκανε το φαλτσαριστό σουτ αλλά δεν είχε τη δύναμη που θα ήθελε με τον Βάλεφ να μπλοκάρει.

Στο 36′ η ΑΕΚ είχε σπουδαία φάση, με τον Φαράζ από τα δεξιά να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το παράλληλο γύρισμα στη μικρή περιοχή στον Λόπες αλλά τελευταία στιγμή να απομακρύνει η άμυνα της Ντνίπρο και να γλυτώνει από ένα σίγουρο τέρμα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να κρατάει σχετικά εύκολα την Ντνίπρο μακριά από την περιοχή της και να έχει και τις δικές της φάσεις για ένα γκολ όταν έβγαινε μπροστά και κυρίως όταν έβρισκε κενούς χώρους στην άμυνα των Ουκρανών.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουκρανοί ξεκίνησαν με πιο επιθετικό πλάνο, θέλοντας να πιέσουν από ψηλά στην ΑΕΚ.

Μάλιστα στο 51′ είχαμε την πιο μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο, με τον Πέγκλοου να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι και την άμυνα της ΑΕΚ στην εξέλιξη της φάσης να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 58′ ένα φαλτσαριστό σουτ του Πιχαλόνοκ έξω από την περιοχή έφυγε πολύ έξω, με την Ντνίπρο να ελέγχει το παιγνίδι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να βγει σωστά μπροστά και να απειλήσει.

Σταδιακά η ΑΕΚ κέρδιζε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο με την Ντνίπρο να έχει ψηλά τις γραμμές της και να υπάρχουν κενοί χώροι στην άμυνά της.

Στο 72′ η Ντνίπρο είχε τη σπουδαιότερή της ευκαιρία, όταν ο Χουτσούλιακ πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα από τα αριστερά με τη μπάλα να φεύγει μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πίριτς.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Ουκρανοί προσπάθησαν να πιέσουν ακόμη περισσότερο, όμως η αμυντική συμπεριφορά της ΑΕΚ ήταν άψογη, μη επιτρέποντας επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Πίριτς.

Το τελοκό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει μία ιστορική πρόκριση στους 16 του Conference League και όνειρα για ακόμη περισσότερα.

ΝΤΝΙΠΡΟ: Βάλεφ, Γουΐλιαμ (72′ Κόχουτ), Σβάτοκ, Σαραπί, Χαμάτσε, Μπαμπένκο, Ρουμπτσίνσκι (46′ Τάντσικ), Πιχαλόνοκ, Πέγκλοου, Χουτσούλιακ, Φελίπε (90′ Κόνονοφ).

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Γκαρθία, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Πονς (90’+1 Γκονζάλεθ), Λέδες, Φαράζ (83′ Νίκολιτς), Γιάκολις (74′ Κάσας), Όιερ (83′ Μάμας), Λόπες (90’+1 Εγγλέζου).

Κίτρινες: Πέγκλοου, Γουΐλιαμ, Χουτσούλιακ / Γκαρσία, Τόμοβιτς

Κόκκινες: – / –

Διαιτητής: Andris Treimanis (LVA)
Πρώτος βοηθός: Haralds Gudermanis (LVA)
Δεύτερος βοηθός: Mārtiņš Svipsts (LVA)
Τέταρτος: Aleksandrs Golubevs (LVA)