Η «οβίδα» Τόμοβιτς έστειλε την ΑΕΚ στους «8» (pics)

Εκπληκτικό παιγνίδι στο Μακάριο σήμερα μεταξύ ΠΑΕΕΚ και ΑΕΚ, με την ομάδα της Λάρνακας να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου με εκπληκτικό τέρμα του Τόμοβιτς στις καθυστερήσεις (2-2).

Προηγήθηκε η ΑΕΚ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ανέτρεψε το σκορ η ΠΑΕΕΚ με δύο τέρματα στο 78’ και το 82’ αλλά ο Τόμοβιτς ήταν αυτός που έκρινε το παιγνίδι αλλά και την πρόκριση με ένα εκπληκτικό πραγματικά τέρμα στο 90′ +1.

Το παιγνίδι

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα, με τον Λεάλ να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Κωμοδίκη.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες.

Κατάφερε όμως να πετύχει ένα τέρμα στο 43’ με τον Ρομό, σε σημείο του αγώνα που είχε βάλει αρκετή πίεση στην ΠΑΕΕΚ και είχε συνεχόμενες ευκαιρίες σε διάστημα λίγο λεπτών.

Στην επανάληψη ήταν πάλι η ομάδα της Λάρνακας που είχε τον έλεγχο και είχε κάποιες ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα όπως το φαλτσαριστό σουτ του Άλτμαν στο 66’ που πέρασε μόλις έξω.

Όμως σταδιακά η ομάδα της ΠΑΕΕΚ έβαζε περισσότερη πίεση στους φιλοξενούμενους και στο 78’ με σουτ του Ράμος ισοφάρισε σε 1-1, ισοφαρίζοντας παράλληλα και το σκορ του πρώτου αγώνα.

Όχι μόνο αυτό, αλλά στο 82’ η ΠΑΕΕΚ πέτυχε και δεύτερο τέρμα πετυχαίνοντας ολική ανατροπή!

Ο Μιλίσεβιτς γύρισε τη μπάλα στον Λεάλ, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ προσπάθησε να την διώξει όμως η μπάλα χτύπησε στον Καπαρτή που πήγε να τον πιέσει και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας της Λάρνακας!

Ήταν λογικό ότι θα πηγαίναμε για θρίλερ στα τελευταία λεπτά και αυτό ακριβώς είχαμε! Η ΑΕΚ δεν είχε άλλη επιλογή από το τέρμα της ισοφάρισης, έβαλε πολλούς παίκτες στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ και στο πρώτο λεπτό από τα έξι των καθυστερήσεων πέτυχε το χρυσό τέρμα με τον Τόμοβιτς.

Και τι τερματάρα αυτή, με τον παίκτη της ΑΕΚ να υποδέχεται τη μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα εκπληκτικό σουτ να κάνει το 2-2, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό με την ΑΕΚ να παίρνει μία πρόκριση-θρίλερ.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Παναγιώτου, Δημητρίου, Τσόσιτς, Φραγκέσκου (72′  Μιλτς), Κούρος, Ντίας, Νεοφύτου (72′  Νούνιτς), Σουμαόρο, Κωμοδίκης (62′  Ράμος), Βαρέλα, Μπάμπιτς (72′  Καπαρτής)

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Μαυρομούστακος, Χαραλάμπους, Ενόχ, Καπαρτής, Τίμερμανς, Μιλτς, Παττίχης, Ράμος, Αμερόνγκεν, Καϊμόλεν, Νούνιτς.

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Λεάλ, Εγγλέζου, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία (38′ Τάντι), Λέντες, Άλτμαν, Εσπινόσα, Φαράζ, Ρόμο, Ντάρμπισαϊαρ.

Στον πάγκο: Τούμπας, Τάντι, Ακοράν, Αναστασίου, Λαμπόικο, Ναούμ, Ροσάλες, Χριστοφόρου, Μάμας, Τρισκόφσκι, Παναδέρο, Ολατούνζι.

Κίτρινες: Βαρέλα, Φραγκέσκου / Ρομό, Μιλίσεβιτς

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος