Πήρε το θρίλερ και έκανε το ντάμπλ η Πάφος

Κυπελλούχος Νέων Κ1-9 για πρώτη φορά στην ιστορία της αναδείχτηκε η Πάφος F.C.

Στον τελικό Κυπέλλου Cablenet που έγινε στο Στάδιο Κατωκοπιά – Επιστροφή «Γλαύκος Κληρίδης», νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ σε ένα τελικό που κρίθηκε στην παράταση, με πολλές φάσεις και δραματική εξέλιξη που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος.

Απόλυτα πετυχημένη η χρονιά για την ομάδα της Πάφου η οποία πέτυχε το νταμπλ, έχοντας κατακτήσει και το Πρωτάθλημα Νέων.

Ο Παπαστυλιανού άνοιξε το σκορ για την Πάφο στο 52ο λεπτό και ο Λουρέιρο με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 58ο λεπτό.

Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε με τον Κωνσταντή στο 69ο λεπτό ενώ ο Χένρι Μπέιτς Ανδρέου ισοφάρισε σε 2-2 στο 71ο λεπτό.

Το σκορ αυτό δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του αγώνα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε ημίωρη παράταση.

Ο Μασάδο στο 4ο λεπτό της ημίωρης παράτασης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Πάφο με 3-2, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ (Δ. Δημητρίου): Στυλιανίδης, Λαός (11΄ Π. Ιωάννου), Χαραλάμπους, Χριστάκη (85′ Ε. Μπέιτς Ανδρέου), Κωνσταντή, Μαυρής (59′ Τζιωρτζής), Πέρεζ, Παττίχης, Καψής, Γκονζάλες, Χ. Μπέιτς Ανδρέου

Πάφος F.C. (Ν. Μιχαϊλένκο): Bακουλίκ, Μορέιρα, Γεωργίου Χ., Παπαστυλιανού, Γεωργίου Ν., Μπάλντριχ, Νταλίνια (46′ Κολώτας, 110′ Τελμίνιο), Λουρέιρο, Μασάδο, Μπαντς, Κωνσταντίνου

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ανδρέας Τεχράνυ.