Προσπάθησε η ΑΕΚ όμως δεν τα κατάφερε στην Πόλη (pics)

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-0 στην Τουρκία από την Φενέρμπαχτσε και έμεινε στους 3 βαθμούς στον Β’ όμιλο του Europa League.

Μπατσουαγί στο Α’ ημίχρονο και ο Μάμας με αυτογκόλ στο Β’ διαμόρφωσαν το σκορ. Χαμένο τετ-α-τετ για τον Φαράχ στο 65′ ενώ το σκορ ήταν στο 1-0.

Ο αγώνας:

H Φενέρμπαχτσε απείλησε για πρώτη φορά τον Πίριτς στο 8ο λεπτό με το απευθείας φάουλ του Ενρίκε και στην συνέχεια με το δυνατό σουτ του Αλιόσκι να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Στο 16ο λεπτό ο Ρόσσι ήταν αυτός που δοκίμασε σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, με τον Πίριτς να αποκρούει και πάλι.

Οι γηπεδούχοι τελικά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίκτυα στο 26ο λεπτό με τον Μπατσουαγί. Ο Εμρέ έδωσε ην κάθετη πάσα στον Βέλγο που μόνος απέναντι στον Πίριτς δεν αστόχησε και έγραψε το 1-0.

Η ΑΕΚ στο 31′ σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά αφού η φάση ξεκίνησε από οφσάιντ στον Λόπες, ενώ στο 36ο λεπτό ο Πίριτς είπε όχι στο κοντινό πλασέ το Εμρέ.

Β’ ημίχρονο:

Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό η Φενέρ και γυρόφερνε στην περιοχή της ΑΕΚ, και στην επανάληψη.
Ο Εμρέ στο 55′ ξεπέρασε εύκολα τον Γκαρσία, πλάσαρε τον Πίριτς, η μπάλα κόντραρε στον Βόσνιο, κτύπησε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε στν κίπερ της ΑΕΚ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Φαράζ ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, βρέθηκε φάτσα με το 1-1 όμως η τελική του προσπάθεια δεν βρήκε στόχο.

Το 2-0 για την τούρκικη ομάδα ήρθε στο 79′ με αυτογκό του Μάμα, μετά από εκτέλεση φάουλ, με την Φενέρ να σφραγίζει το τρίποντο.

Φενέρμπαχτσε (Ζ.Ζέσους): Μπαγιντίρ, Ισμαΐλ, Γκ.Ενρίκε, Σάλαϊ, Σάμουελ (72′ Καντιόγλου), Κρέσπο, Λ.Ενρίκε (72′ Καχβετσί), Αλιόσκι, Εμρέ (72′ Βαλένσια), Ρόσι (88′ Αζίζ), Μπατσουαγί (88′ Γκιουλέρ).

-Στον πάγκο: Τσετίν, Εγκριμπαγιάτ, Αζίζ, Καντιόγλου, Γκιουλέρ, Βαλένσια, Καχβετσί, Πέδρο, Ζατς.

ΑΕΚ (Χ.Λ. Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Σανχούρχο (69′ Ναούμ), Μάμας, Λέδες (81′ Πονς), Φαράζ, Άλτμαν (69′ Ολατούντζι), Λόπες (81′ Τρισκόφσκι).

-Στον πάγκο: Τούμπας, Γκόρντιτς, Γκονζάλες, Τρισκόφσκι, Πονς, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου.

Κίτρινες: Σάμουελ, Λ.Ενρίκε / Σανχούρχο, Φαράζ, Άλτμαν

-Διαιτητής ήταν ο Άγγλος Chris Kavanagh, με βοηθούς τους Daniel Cook – Harry Lennard και τέταρτο τον Robert Jones. Video Assistant Referee ο Peter Bankes και Assistant Video Assistant Referee ο Jarred Gavan Gillett.

Κίτρινες: Σάμουελ-Σανχούρχο, Φαράζ, Μάμας

Το LIVE του αγώνα:

Πολλές ευχαριστίες στους χορηγούς και υποστηρικτές των ευρωπαϊκών αγώνων, την εταιρεία MERIDIANBET, τη NISSAN και την PETROLINA.