ΤΡΙΠΟΝΤΟ με Όιερ!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε δύσκολα τη Νέα Σαλαμίνα με 1-0 χάρη στο τέρμα του Όιερ στο 45’ και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα. Έχασε πέναλτι ο Τρισκόφσκι, ακυρώθηκαν δυο γκολ, ένα για κάθε ομάδα λόγω οφσάιντ.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Τα είχε όλα το πρώτο ημίχρονο στη Λάρνακα. Ακυρωθέν γκολ μέσω VAR, χαμένο πέναλτι και τέρμα. Όλα για την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν σε όλο το 45λεπτο καλύτεροι από τους ερυθρόλευκους, επέβαλαν το ρυθμό τους και από το 23΄ οταν έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία με σουτ του Μιλίσεβιτς, ξεκίνησαν να ψάχνουν το τέρμα.

Στο 28’ ο Φαράς απείλησε με διαγώνιο σουτ, ενώ στο 35’ ο Τρισκόφσκι με ωραίο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Ωστόσο τη στιγμή που έκανε το σουτ ο Σκοπιανός ο Ολατούντζι από θέση οφσάιντ επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Μελισσά και το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR.

Στην επόμενη φάση, ο Εγγλέζου ανατράπηκε, το VAR επικύρωσε την απόφαση του διαιτητή, αλλά ο Μελισσάς με εντυπωσιακή απόκρουση έδιωξε το πέναλτι του Τρισκόφσκι. Τη γκαντεμιά έδιωξε ο Όιερ, όταν στο 45’ μετά από κόρνερ, έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στην επανάληψη η Σαλαμίνα έδωσε την μπάλα και επέλεξε να πιέσει ψηλά, ώστε να εκμεταλλευτεί στην κόντρα κάποιο λάθος. Στο 57’ ο Ντορεγκαράι έχασε την πρώτη καλή στιγμή, αλλά από ευνοϊκή θέση δεν έκανε καλό σουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Φαράς σημάδεψε το δοκάρι.

Ο ρυθμός όσο περνούσε η ώρα έπεφτε και σ’ αυτό ευθυνόταν η ΑΕΚ, η οποία από το 60’ και μετά δεν ήταν καθόλου καλή, ενδεχομένως λόγω κούρασης. Η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε τις γραμμές και έψαξε το τέρμα της ισοφάρισης, χωρίς να τα καταφέρει.

Ο κ. Όλτρα προσπάθησε από τον πάγκο να φρεσκάρει την ομάδα και στο 80’ οι Ασάντε και Άλτμαν λίγο μετά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο πρωταγωνίστησαν σε μια διπλή ευκαιρία για την ομάδα τους.

Στο 84’ η Σαλαμίνα σκόραρε, αλλά ο βοηθός το ακύρωσε ως οφσάιντ, μια σωστή απόφαση η οποία επικυρώθηκε από την τεχνολογία.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι.

Κίτρινες: Μάμας, Εγγλέζου / Μάντζεκ, Μιγκελίτο

Οι συνθέσεις

AEK: Πίριτς, Μικέλ, Κάσας, Όιερ (90′), Λέδες, Τρισκόφσκι (65′ Άλτμαν), Φαράς (78′ Ασάντε), Μιλίσεβιτς, Ολατούντζι (65′ Λόπες), Εγγλέζου, Γκιούρσκο (78′ Άλτμαν).

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τόμοβιτς, Ρόμο, Λόπες, Γκαρσία, Πέρε, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μπέιτς Ανδρέου, Άλτμαν, Μάμας, Ασάντε

Νέα Σαλαμίνα: Μελισσάς, Σεργίου, Κατσίκας, Μιγκελίτο (78′ Μποτεάκ), Μάντζεκ, Σταλόνε, Κουμούρης (62′ Τολεμές), Κλίμοβιτς, Ντορεγκαράι (62′ Φελίπε), Οφόρι, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Σακαλούμπο, Κάρλος, Φράγκος, Μποτεάκ, Τολεμές, Λέικο, Μαργκάσα, Καλογήρου, Φιακάς, Φελίπε.