ΓΙΑΝΕΦΣΚΙ: «Όλοι λένε πως οι τραυματίες επέστρεψαν, αλλά…»

Αυτά είπε μετά το τέλος του πρώτου ημιτελικού του κυπέλλου Coca Cola με τον Ολυμπιακό, ο τεχνικός της ΑΕΛ, Τσέντομιρ Γιανέφσκι.

Αναλυτικά:

Αρχικά μιλώντας στην κάμερα της Cytavision είπε:

«Ήταν δύσκολο και σκληρό παιχνίδι.  Κλασσικός αγώνας κυπέλλου. Θεωρώ θετικό το αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, στο δεύτερο όμως όχι. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήταν μαζί μας, λυπάμαι που δεν μπορέσαμε να του δώσουμε τη νίκη. Μας δίνει πιθανότητες το αποτέλεσμα. Θα προσπαθήσουμε στη Λεμεσό να πάρουμε την πρόκριση».

Στην συνέχεια είπε:

Για τον αγώνα: «Τι μπορώ να πω, τυπικό παιχνίδι κυπέλλου. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν πλεονέκτημα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν κάπως καλύτεροι, είχαμε την πρωτοβουλία για να σκοράρουμε γκολ, είχαμε κάποιες υποσχόμενες φάσεις, κρίμα που δεν σκοράραμε. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν λιγότερο καλό για εμάς ειδικά στο πρώτο διάστημα, ο Ολυμπιακός πίεσε, είναι καλός στα κόρνερ, χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το μηδέν πίσω και το παιχνίδι τελείωσε όπως άρχισε, 0-0. Είχαμε κάποια προβλήματα, δεν είναι δικαιολογίες, αναγκαστική αλλαγή από νωρίς ο Κατσανίκλιτς, ο Μιραλάς πήρε κάρτα, φοβήθηκα για δεύτερη, είχε και ένα μικροπρόβλημα… Απολογούμαι στον κόσμο που δεν κερδίσαμε. Νιώσαμε σαν να παίζαμε στην έδρα μας με τόσο κόσμο που είχαμε, θα προσπαθήσουμε στον επαναληπτικό να τον κάνουμε χαρούμενο παίρνοντας την πρόκριση. Προς το παρόν το βάζουμε στην άκρη, επικεντρωνόμαστε στο παιχνίδι με την Ανόρθωση».

Για το αν περίμενε κάτι περισσότερο από τους παίκτες του: «Όχι, δεν περιμέναμε, παλέψαμε μέχρι την τελευταία στιγμή στο πρωτάθλημα για την εξάδα, είχαμε ευκαιρίες για την εξάδα, μετά όταν είδαμε πως δεν τα καταφέραμε ετοιμαστήκαμε για το κύπελλο, ξέραμε πως έπρεπε να περάσουμε τη Νέα Σαλαμίνα, ο στόχος έγινε το κύπελλο. Αλλά εντάξει, τώρα όλοι λένε πως οι παίκτες μας που ήταν τραυματίες επέστρεψαν, αλλά πολλοί από αυτούς δεν έχουν ρυθμό. Δεν είναι δικαιολογία, άλλο να μπορείς να παίξεις κι άλλο να είσαι έτοιμος για καθοριστικά παιχνίδια. Το πρόβλημά μας είναι ακόμη το σκοράρισμα, όπως προηγουμένως στη σεζόν. Έχουμε καλούς παίκτες μπροστά αλλά πρέπει να δουλέψουμε σε αυτό το κομμάτι. Αν δεν σκοράρουμε θα είναι δύσκολο να προκριθούμε, θα δουλέψουμε σε αυτό».

Για τον τραυματισμό του Κατσανίκλιτς που φαίνεται σοβαρός: «Δεν ξέρουμε ακόμη, θα δούμε, θα περάσει από τους ιατρούς να δούμε τι τραυματισμός είναι».