Πέναλτι, VAR, κόκκινη, δοκάρια και… ΙΣΟΠΑΛΙΑ στο ΓΣΠ

Στο 0-0 έμειναν Ολυμπιακός και ΑΕΛ σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, είχαν περισσότερες ευκαιρίες ακόμη και με παίκτη λιγότερο, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο.

Στο 9ο λεπτό ο Μολ απέκρουσε πέναλτι του Τσέποβιτς, ενώ ο Χάσα στο 26ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στο 50΄ο Μπάστο άφησε την ΑΕΛ με παίκτη λιγότερο όταν δέχτηκε την κόκκινη κάρτα μέσω VAR για φάουλ στον Σάλι.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 7ο λεπτό ο Μπάρντι έκανε χέρι στην περιοχή και ο Κουμή έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Τσέποβιτς ανέλαβε την εκτέλεση στο 9ο λεπτό αλλά ο Μολ απέκρουσε.

Στο 16ο λεπτό έγινε ένα σουτ από τον Τσέποβιτς, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 26ο λεπτό ο Χάσα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Έγινε η σέντρα από τον Μιλιτσεάνου, πρώτη κεφαλιά από τον Τσέποβιτς με τον Χάσα να σκοράρει. Το Var ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις έγινε μια εκτέλεση φάουλ από πλευράς Ολυμπιακού, δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις μετά από κεφαλιά αλλά ο Μούριελ μάζεψε. Στην εκτέλεση ο Χάσα πάτησε περιοχή, έδωσε στον Μακρή αυτός έκανε από κοντά το σουτ υπό πίεση και έστειλε την μπάλα έξω.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 50΄ο Μπάστο άφησε την ΑΕΛ με παίκτη λιγότερο όταν δέχτηκε την κόκκινη κάρτα μέσω VAR για φάουλ στον Σάλι.

Στην συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε περισσότερο, ωστόσο έλειπαν οι μεγάλες φάσεις, με την ΑΕΛ να συνεχίζει να είναι καλύτερη, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10.

Στο 80ο λεπτό ο                 Μπεραχίνο έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσιμπόλα, αλλά ο Μολ έκανε μεγάλη απόκρουση. 2 λεπτά μετά ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες όταν ο Γκεριέ έκανε την σέντρα, ο Πεχλιβάνης έκανε δυο προσπάθειες να σκοράρει, αλλά ο Μούριελ του είπε «όχι».

Στο 88΄ένα μακρινό σουτ του Κοντινέλα πέρασε έξω.

Στο 92΄ο Ψύχας έκανε το σουτ με τον Μούριελ να απομακρύνει σε κόρνερ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκεριέ έχασε τεράστια ευκαιρία όταν έφυγε πίσω από την άμυνα, έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 95΄η ΑΕΛ είχε ΔΥΟ δοκάρια! Πρώτα ο Μπεραχίνο απο κοντά και στην συνέχεια ο Κατσανίκλιτς σημάδεψαν το δοκάρι και έχασαν τεράστιες ευκαιρίες!

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Moλ, Κυριάκου, Έσελινγκ, Καρτάσιαν, Μπάρντι, Γκεριέ, Νάνι, Ψύχας, Ευτυχίδης (88΄Ντόσης), Σάλι (51′ Καπαρτής), Ντεσιρέ.

ΑΕΛ (Μάριος Ζαχαρίου): Μουριέλ, Παντελή (83′ Κοντινέλα), Τεϊσέιρα, Μπάστο, Ντζάλμα, Ζντραφκόσκι, Τσιμπόλα, Κάσα (83′ Κατσανίκλιτς), Μακρής (65′ Σις), Μιλιντσεάνου (53′ Φραντζής), Τσέποβιτς (65′ Μπεραχίνο).

Κίτρινες: Κυριάκου / Τσιμπόλα, Παντελή.

Κόκκινες: – / Μπάστο 50′ (Νεοφύτου στον πάγκο)

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης.

Α’ Βοηθός: Αναστασίου Στέφανος.

Β’ Βοηθός: Σωκράτους Κυριάκος.

4ος: Αθανασίου Κυριάκος.