ΣΟΥΠΕΡ ΔΙΠΛΟ στο καυτό «ΠΑΠ» το ΑΠΟΕΛ

Μεγάλο διπλό για το ΑΠΟΕΛ (0-2), το οποίο με γκολ του Μαρκίνιος στο 33ο λεπτό και αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν στο 96΄ επικράτησε της Ανόρθωσης και έφυγε από μια καυτή έδρα όπως το «ΠΑΠ» με τους τρεις βαθμούς.

Το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του, αλλά κυρίως στο δεύτερο μέρος είχε αρκετά φάουλ, ένταση, διακοπές και πάθος.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 2ο λεπτό ο Αρτυματάς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε την μπάλα έξω, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα. 4 λεπτά μετά ο Μάγκλιτσα έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν η κεφαλιά του πέρασε μόλις έξω, μετά από σέντρα του Σατσιά. Στο 18ο λεπτό ο Λόρια είπε όχι σε δυνατό σουτ του Ντογκαλά από πλάγια θέση.

Στο 22ο λεπτό ο Μπέλετς έκανε σπουδαία απόκρουση σε εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, στην μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο στον αγώνα. 2 λεπτά μετά ένα δυνατό σουτ του Αρτυματά έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 33ο λεπτό, ο Μαρκίνιος πήρε την μπάλα από αριστερά, σύγκλινε με το δεξί, έκανε το σουτ και νίκησε τον Λόρια για το 0-1!

Στο 44ο λεπτό ο Μηνάς Αντωνίου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 54ο λεπτό ο Αντωνίου βρέθηκε στο 2ο δοκάρι, έκανε ένα σουτ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. 10 λεπτά μετά ο Γουαρίς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς μάζεψε. Στο 73ο λεπτό ο Ντογκαλά έκανε ένα σουτ μετά από προσωπική ενέργεια, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Είναι αλήθεια πως κυρίως στο δεύτερο μέρος δεν είχαμε τόσες ευκαιρίες, αφού το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση, φάουλ και διακοπές.

Στο 86ο λεπτό ο Μπαϊσίνιο έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα δεν ανησύχησε τον Μπέλετς.

Στο 93΄ο Φερέιρα έκανε το σουτ, αλλά ο Μπέλετς έπεσε και απέκρουσε.

Στο 96΄ο Κβιλιτάια γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Αμπαρτζουμιάν προσπάθησε να σταματήσει τον Μπλουμ, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και με αυτογκόλ έκανε το 0-2.

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα (82′ Χαρογιάν), Παϊσίνιο, Κορέια, Αρτυματάς, Πάντσεον (76′ Σαμπό), Εμπραλίτζε (62′ Ράντονιτς), Αντωνίου (62′ Εμπραλίτζε), Ουάρντα, Νινγκά (76′ Φερέιρα).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Εντονγκαλά (83′ Μούγιανιτς), Κοσταντίνοφ, Σατσιάς (62′ Νταουσβίλι), Μαρκίνιος (93′ Μπλουμ), Ντάλσιο (62′ Μορέιρα), Μάγκλιτσα (62′ Κβιλιτάια).

Κίτρινες: Πάντσεον, Ουάρντα, Ράντονιτς / Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Μορέιρα, Τσεπάκ

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Manganiello Gian Luca

Α’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος.

Β’ Βοηθός: Τζιωρτζής Ομηρος.

4ος: Φωτίου Κωνσταντίνος.