Χορτάσαμε από γκολ! Νίκη με το απίστευτο 4-3 για το ΑΠΟΕΛ και «εξωγήινο» Σαρφό

Νίκη για το ΑΠΟΕΛ με το… χορταστικό 4-3 απέναντι στον Άρη, στο φινάλε της σεζόν.

Ο Στεπίνσκι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, ενώ 7 λεπτά μετά ο Σατσιάς έκανε το 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 23ο λεπτό ο Σαρφό έκανε το 2-1 με δυνατό σουτ, ενώ 3 λεπτά μετά ο Στεπίνσκι έκανε το 2-2. Ο Σικόρσκι στο 30΄έκανε το 2-3, ενώ 3 λεπτά μετά ο Σαρφό με τακουνάκι έκανε το 3-3.

Ο Σαρφό ολοκλήρωσε το χατ τρικ στο 49΄και έκανε το 4-3 για τους γαλαζοκίτρινους.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 5ο λεπτό ο Ηλία ήταν σε καλή θέση και έτοιμος να σουτάρει, αλλά ο Μουσούντα τον πρόλαβε και απομάκρυνε, ενώ 2 λεπτά μετά ο Χριστοδούλου μάζεψε εύκολα μια κεφαλιά του Σικόρσκι.

Στο 7΄το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κβιλιτάια γύρισε στην περιοχή, αλλά από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Στεπίνσκι σε μια αντεπίθεση του Άρη άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό. Ο Μπράουν έφυγε με ταχύτητα, έδωσε στον Πολωνό που με πλασέ στα όρια της περιοχής νίκησε τον Χριστοδούλου.

Στο 19ο λεπτό ο Σατσιάς έκανε το 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το πέναλτι κέρδισε ο Φεράρι μετά από ανατροπή του Μεντιούμπ. Μάλιστα στο 23ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι τούμπα με δυνατό σουτ του Σαρφό.

Η χαρά δεν κράτησε πολύ αφού στο 26ο λεπτό ο Στεπίνσκι έκανε το 2-2 από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Μάλιστα ο Άρης έκανε το 2-3 με τον Σικόρσκι στο 30΄.

Στο 33΄ο Σαρφό έκανε το 3-3 με πανέμορφο τακουνάκι.

Στο 45+4, ο Κρέσπο έπιασε μια κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Σωφρονίου απομάκρυνε σε κόρνερ.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 46ο λεπτό ο Ηλία έκανε το σουτ από καλή θέση, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 49΄ο Ηλία γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Σαρφό ακολούθησε την φάση για να πλασάρει για το 4-3.

Στο 69ο λεπτό ο Σόκε έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω, ενώ 2 λεπτά μετά ο Κακόριν έκανε ένα σουτ από πλάγια θέση με τον Χριστοδούλου να μαζεύει.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Χριστοδούλου, Καρώ (66′ Γιαννακού), Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι, Σατσιάς (92΄Κορομίας), Σαρφό, Ντάλσιο, Ηλία (90΄Γεωργίου), Κβιλιτάια.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Σωφρονίου, Μεντιούμπ (46′ Πηλέας), Μουσούντα, Ντελμίρο, Καζού, Μπράουν, Σπόλιαριτς (78′ Γιαμπλόνσκι), Μονέ-Πακέ (63′ Σόκε), Μπαμπίκα (46′ Σουμάνσκι), Στεπίνσκι (63′ Κακόριν), Σικόρσκι.

Κίτρινες: Κβιλιτάια / Ντελμίρο, Μπράουν, Καζού

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς

VAR: Paterna Daniele