Κόλλησαν στο μηδέν ΑΠΟΕΛ και Πάφος!

Στο 0-0 έμειναν ΑΠΟΕΛ και Πάφος στο ΓΣΠ για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέιοφ, με το ΑΠΟΕΛ να ανοίγει τη διαφορά του από τη δεύτερη ΑΕΚ στους 4 βαθμούς όμως με ένα παιγνίδι περισσότερο.

Η Πάφος με την αποψινή ισοπαλία στη Λευκωσία διατηρείται στην τέταρτη θέση με 52 βαθμούς, μένοντας 9 πόντους πίσω από το πρώτο ΑΠΟΕΛ και βλέποντας τις πιθανότητές της για πρωτάθλημα να είναι σαφώς μειωμένες.

Η Πάφος ήταν η ομάδα που είχε τις πιο καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που ήταν περισσότερο επιθετική στην επανάληψη αλλά έλειπε και από τους δύο το τέρμα.

Πρώτο ημίχρονο

Το παιγνίδι ξεκίνησε με την Πάφο να έχει την πρώτη φάση στο παιγνίδι, όταν ο Βαλακάρι στο 3’ πέρασε την κάθετη πάσα στον Μπρούνο αλλά ο Μπέλετς πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον μεσοεπιθετικό της Πάφου.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα το ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας όμως δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις, με την Πάφο να περιμένει πίσω αλλά να προσπαθεί να φύγει γρήγορα στην αντεπίθεση όποτε οι παίκτες της ομάδας έκλεβαν μπάλα.

Πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ στο 15’ όταν ο Ντάλσιο επιχείρησε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πολύ έξω από την εστία του Ίβουσιτς.

Η Πάφος απάντησε με μία σπουδαία φάση στο 19’, όταν ο Ντράγκομιρ πέρασε μία καταπληκτική κάθετη πάσα στον Ζάιρο, έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Μπέλετς έβγαλε εξαιρετικά σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ για να απειλήσει. Ο Ντάλσιο βρήκε τον Δώνη μέσα στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Γενικότερα στο πρώτο μισάωρο του αγώνα ήταν η Πάφος η πιο επικίνδυνη ομάδα με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να διασπάσουν την άμυνα της Πάφου.

Στο 31’ παραλίγο να είχαμε αυτογκόλ από τον Φεράρι στην προσπάθειά του να διώξει το γύρισμα του Ζάιρο, με τον Μπέλετς τελευταία στιγμή να προλαβαίνει και να βγάζει σε κόρνερ.

Στο 43’ απείλησε το ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια αλλά η κεφαλιά του πήγε απευθείας στον Ίβουσιτς, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του ίδιου παίκτη ένα λεπτό αργότερα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήριο με το 0-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να έχει την πρώτη τελική στο 49’ σε κεφαλιά του Σούσιτς σε εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα να φεύγει έξω χωρίς να απειλήσει την εστία του Σούσιτς.

Ένα δεύτερο ημίχρονο όπου το ΑΠΟΕΛ μπήκε με πιο επιθετική διάθεση σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν είχε τις κλασικές ευκαιρίες για ένα τέρμα.

Στο 59’ είχαμε ένα μακρινό διαγώνιο σουτ του Μπρούνο το οποίο κόντραρε και πέρασε κόρνερ, με την Πάφο σταδιακά να κερδίζει κάποια μέτρα στο γήπεδο.

Στο 66’ ένα σουτ του Μαρκίνιος μετά από παράλληλο γύρισμα του Μακέντα από τα δεξιά πέρασε πολύ έξω ενώ δύο λεπτά αργότερα ενώ ο Κβιλιτάια ήταν έτοιμος να σουτάρει από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, ο Παλάσιος πρόλαβε να διώξει τη μπάλα την τελευταία στιγμή.

Η επόμενη τελική ήταν πάλι για το ΑΠΟΕΛ, με τον Σούσιτς στο 73’ να δοκιμάζει ένα πολύ μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πήγε απευθείας στον Ίβουσιτς.

Η Πάφος όσο περνούσε η ώρα είχε πιο παθητικό ρόλο με τον Χένινγκ Μπεργκ να καθυστερεί πολύ να προχωρήσει σε αλλαγές και με τους παίκτες των φιλοξενουμένων να βγάζουν κούραση όσο το παιγνίδι πήγαινε προς το τέλος του.

Όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστια φάση στο 83’,  όταν ο Τάνκοβιτς έβγαλε μόνο του τον Βαλακάρι και ενώ ήταν έτοιμος να σουτάρει από πολύ κοντά, ο Σαρφό έδιωξε τη μπάλα τελευταία στιγμή απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Στο 90’+1 ο Μαρκίνιος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν κακό, με τη μπάλα να πηγαίνει απευθείας στον Ίβουσιτς ενώ θα μπορούσε και για παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν και να παίρνουν από ένα βαθμό.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι (46’ Μαρκίνιος), Σαρφό, Ντάλσιο (80’ Εντογκαλά), Βιγιαφάνιες, Δώνης (46’ Μακέντα), Κβιλιτάια.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Δημητρίου, Κβίντα, Μπάιριτς, Παλάσιος, Ντράγκομιρ, Χότσκο, Βαλακάρι, Τάνκοβιτς (90’+2 Χέσταντ), Μπρούνο, Ζάιρο.

Κίτρινες: Σούσιτς / –

Κόκκινες: – / –

Διαιτητής: Μελέρο Λόπες (Ισπανία)
Α’ Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός: Πέτρου Πέτρος
4ος: Χατζηβασιλείου Θωμάς