ΣΟΥΠΕΡ τρίποντο στο ΓΣΠ ο Άρης/Άφησε στο -11 την Ομόνοια!

Πέρασε και από το ΓΣΠ ο Άρης, ο οποίος κέρδισε με 1-2 την Ομόνοια και μείωσε την απόσταση από την κορυφή και την ΑΕΚ, ενώ άνοιξε ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις από τις ομάδες που ακολουθούν στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Μπέγκτσον άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, ενώ ο Μπαμπίκα στο 44ο λεπτό έκανε το 0-2 για την ομάδα της Λεμεσού. Ο Ανσαριφάρντ μείωσε σε 1-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 79ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Άρης ανεβαίνει στους 46 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια έμεινε στους 35 βαθμούς!

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 5ο λεπτό ένα σουτ του Μπαμπίκα από το ύψος της περιοχής, πέρασε έξω, ενώ στο 11΄ο Βάνα μάζεψε μια κεφαλιά του Ανσαριφάρντ. Στο 17΄ο Φαμπιάνο μάζεψε εύκολα ένα σουτ του Κακόριν μέσα στην περιοχή.

Στο 20ο λεπτό ο Κακόριν έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Μπέγκτσον που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1!

Στο 24ο λεπτό ο Μπάρκερ πέρασε στην θέση του Νικόλα Παναγιώτου, σε μια προσπάθεια του Σωφρόνη Αυγουστή να αλλάξει τα δεδομένα, αφού άλλαξε σχηματισμό, αφήνοντας την τριάδα στην άμυνα. Στο 32ο λεπτό ο Μπαμπίκα έφυγε με ταχύτητα, αλλά ο Φαμπιάνο τον σταμάτησε με τα πόδια.

Στο 43ο λεπτό ένα σουτ του Κακόριν, άλλαξε πορεία και έφυγε κόρνερ. Στο 44ο λεπτό ο Μίλετιτς έκανε τραγικό λάθος, ο Γκομίς πήρε την μπάλα, έδωσε για τον Μπαμπίκα ο οποίος με σουτ έκανε το 0-2!

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη ο Σωφρόνης έκανε διπλή αλλαγή με τους Παπουλή και Κούσουλο να περνούν στο παιχνίδι αντί  των Κασάμα και Μπεζούς. Στο 55΄ο Λέζιακς έκανε μια σέντρα-σουτ με την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι και να πηγαίνει έξω. 2 λεπτά μετά ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κακόριν να κάνει το σουτ και τον Λανγκ να σταματά την μπάλα.

Στο 59ο λεπτό ο Κούσουλος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνά μόλις έξω. Στο 65ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ έπιασε ένα σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. 3 λεπτά μετά ο Κούσουλος έστειλε την μπάλα από κοντά πάνω από τα δοκάρια, σε μια δύσκολη φάση. Ακολούθησε άστοχο σουτ του Μπαμπίκα.

Στο 79΄ο Ανσαριφάρντ εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Λοϊζου σε ανατροπή από τον Ντελμίρο και μείωσε σε 1-2.

Στο 92΄ο Μάθιους έκανε λανθασμένη πάσα στον Φαμπιάνο, ο οποίος πρόλαβε τον Καζού και πρόλαβε το τρίτο γκολ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Παναγιώτου (25′ Μπάρκερ, 62′ Μπεσεντίν), Λέτσγιακς, Μπασιρού (75′ Ντίσκερουντ), Κασάμα (46′ Κούσουλος), Μπέζους (46′ Παπουλής), Λοΐζου, Ανσαριφάρντ.

ΑΡΗΣ: Βανά, Γιαγκό, Μποακί, Μπρόρσον, Πηλέας, Μπαμπίκα, Στρούσκι (62′ Μπράουν), Σόκε, Μπένγκτσον (75′ Καζού), Γκομίς (62′ Ντελμίρο), Κακόριν (83′ Στεπίνσκι).

Κίτρινες: Κασάμα, Ντίσκερουντ / Πηλέας, Στρούσκι, Σόκε, Σπιλέφσκι.

Διαιτητής: Κόστα Βερίσιμο Φάμπιο Χοσέ

Α’ Βοηθός: Εγγλέζου Νίκος

Β’ Βοηθός: Αναστασίου Στέφανος

4ος: Φελλάς Κωνσταντίνος

VAR: Mορέιρα ντος Σάντο Βάσκο Αντόνιο