Στο φινάλε θα κριθεί η άνοδος / Σφράγισε θέση στα σαλόνια ο Οθέλλος

Την άνοδο του στην Α’ κατηγορία σφράγισε ο Οθέλλος, καθώς επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Πέγειας και εξασφάλισε μαθηματικά το εισιτήριο.

Άνετη επικράτηση του Εθνικού με 4-0 εκτός έδρας επί του Αχυρώνα/ Ονήσιλου, ισόπαλο χωρίς γκολ το ντέρμπι Ομόνοια 29Μ-ΑΕΖ και τα άλλα δύο εισιτήρια θα κριθούν στο φινάλε, όπου έχουν προβάδισμα ΑΕΖ και Εθνικός, ενώ συσκολεύουν τα πράγματα για την Ομόνοια 29Μ.

Στην τελευταία αγωνιστική ξεχωρίζει το  μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον Οθέλλο και την Ομόνοια 29ης Μαΐου, η ΑΕΖ υποδέχεται την Ομόνοια Αραδίππου, ο Εθνικός θα παίξει στο Δασάκι με την Πέγεια, ενώ θα γίνει και ο αγώνας ΜΕΑΠ – Αχυρώνας/Ονήσιλος. Οι αγώνες είναι προγραμματισμένοι να γίνουν το Σάββατο 29 Απριλίου στις 17:00.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε με τον Οθέλλο στους 56 βαθμούς, δεύτερη η ΑΕΖ με 53, στην τρίτη θέση ο Εθνικός με 52 και τέταρτη η Ομόνοια 29ης Μαΐου με 50.

Δείτε το Live του PROTATHLIMA για τους σημερινούς αγώνες.

OMONOIA 29M-AEZ 0-0

7 λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα.

60′ Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΖ με τον Κάστρο να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Παπαστυλιανού που απέκρουσε σταθερά.

52′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάστρο για την ΑΕΖ, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι, στην πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη.

Τελείωσε το Α’ ημίχρονο χωρίς γκολ στο «Δημήτρης Χάματσος». Λίγες οι καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες.

37′ Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια 29 Μαίου, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, ο Μαϊσουράτζε έπιασε την κεφαλιά στην προσπάθεια του να διώξει και λίγο έλειψε να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του.

Παραμένει το 0-0 με συμπληρωμένα 30′ στο μεγάλο ντέρμπι. ηΕίχε δύο καλές στιγμές η ΑΕΖ, έδειξε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας 29Μ Παπαστυλιανού, προσπαθούν να ανεβάσουν στροφές και να επιβάλουν το ρυθμό τους οι γηπεδούχοι.

Συμπληρώθηκε το 15λεπτο στο Δάλι, χωρίς σκορ στο μεγάλο ντέρμπι ανόδου.

14′ Ο Παπαστυλιανού απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μαϊσουράτζε.

OMONOIA 29M: Παπαστυλιανού, Σπύρου (63΄Γαβριηλίδης), Κονομής, Ιωάννου, Ανδρέου (63′ Φροξυλιάς), Φοινίρης (87′ Σοφοκλέους), Αρτεμίου, Ματθαίου (46′ Αντωνίου), Ζόρντι Γκόμεθ, Βασιλείου (76′ Αβραάμ), Δημητρίου.

ΑΕΖ: Πέτρου, Παστελλής, Αντωνίου, Κούρτις, Βαρέλα (90′ Κωμοδίκης), Κάστρο, Μαϊσουράτζε, Χατζηβασίλης (90’+4′ Αριστοτέλους), Ευσταθίου, Σιφνέος (78′ Θεοδώρου), Φραγκέσκου.

Δείτε φωτογραφίες και βίντεο από το Δάλι, μέσα από τη κάμερα του PROTATHLIMA

ΑΧΥΡΩΝΑΣ/ΟΝΗΣΙΛΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 0-4 (ΤΕΛΙΚΟ)

73′ ΓΚΟΛ 0-4 Δεύτερο γκολ για τον Λεάο και 4-0 για τον Εθνικό.

53′ ΓΚΟΛ 0-3 Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεάο, ο Εθνικός πετυχαίνει τρίτο γκολ και καθαρίζει το ματς.

Άρχισε το Β’ ημίχρονο.

Oλοκληρώθηκε το Α’ ημίχρονο με τον Εθνικό μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στο ημίωρο ο Εθνικός εξακολουθεί να προηγείται με 2-0 με τα γκολ του Ανδρέα Ηλία.

19′ ΓΚΟΛ 0-2 Με σκόρερ ξανά τον Ανδρέα Ηλία, ο Εθνικός διπλασιάζει τα γκολ του και θέτει γερές βάσεις για τη νίκη.

12′ ΓΚΟΛ 0-1 Άνοιξε το σκορ ο Εθνικός με σκόρερ τον Ανδρέα Ηλία.

ΑΧΥΡΩΝΑΣ/ΟΝΗΣΙΛΟΣ: Παναγή, Φερνάντο (46′ Φερνάντο), Σάσι (74′ Μουσαουί), Κκονέ, Διαμαντόπουλος, Ρέινολντς, Μαϊρούδι, Νικολάου, Κυριάκου (57′ Χρίστου), Λαός, Γκασάμα (46′ Σωτηρίου).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Πέτρου, Γκοροπέφσεκ (63′ Βάντερ), Περατικός, Κ. Ηλία (74′ Χαρλάμπους), Όντο (63΄Καλογήρου), Κουντόμπιακ, Α. Ηλία (75′ Δ. Χαραλάμπους), Καλλένος, Ιωάννου, Κουσιάππας, Λεάο (79′ Σαββίδης).

ΠΕΓΕΙΑ-ΟΘΕΛΛΟΣ 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τελικό αποτέλεσμα νίκη με 2-1 για τον Οθέλλο που σφράγισε την άνοδο.

85′ ΓΚΟΛ 1-2 Σκοράρει ο Γκεσάλτι και μειώνει για την Πέγεια.

74′ ΓΚΟΛ 0-2 Με γκολ του Σούτο διπλασιάζει τα τέρματα του ο Οθέλλος.

64′ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Κατσιατής σκοράρει και ανοίγει το σκορ για τον Οθέλλο.

Ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το Α’ ημίχρονο. Συμπληρώθηκε το ημίωρο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο ισόπαλο 0-0.

Παραμένει το 0-0 με συμπληρωμένα 20 λεπτά.

ΠΕΓΕΙΑ: Καϊρίνος, Μπεν Κμαιάλ (72′ Ντόλεζαλ), Γιοβάνοβιτς, Μακρής, Φερνάντες (72′ Φέλιξ), Χαραλάμπους, Σάββα (59′ Γκισάλτι), Γεωργίου (46′ Βλούτερ), Βελκόφ (46′ Μίλλερ), Στεφάνου, Ρέι,

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Φρανκοέρ, Ναρντίνι, Κυριάκου (56′ Κατσιατή), Πάντα (89′ Σχίζας), Σούτο, Κ. Κυριάκου, Καστάνας, Χατζηπασχάλη, Λιμπόμπε, Φιάκας.

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006